10 zadziwiających faktów: Email

10 zadziwiających faktów: Email

Poczta elektroniczna

1. Poczty elektronicznej używa 1,3 miliarda ludzi

Email to usługa internetowa, z której korzysta się najczęściej – w tyle zostają nawet strony Word Wide Web. Według szacunków Radicati Group w 2008 r. na świecie było 1,4 miliarda kont poczty elektronicznej, których używało 1,3 miliarda użytkowników.

2. *–*-*

Od 2004 roku w alfabecie Morse’a istnieje symbol odpowiadający znakowi @. Składa się on z kombinacji: *–*-*, co odpowiada kolejno następującym po sobie literom a oraz c (bez przerwy między nimi). W praktyce jednak kod @ jest rzadko wykorzystywany – zamiast niego używa się, podobnie jak wcześniej, krótszego symbolu: *–, oznaczającego „at”.

3. Pierwszy spam

Do pierwszego przypadku masowego rozsyłania niechcianych wiadomości  doszło 3 maja 1978 roku. Gary Thuerk – handlowiec amerykańskiej firmy informatycznej Digital Equipment Corporation – wybrał z (wydrukowanej) listy uczestników projektu Arpanet, będącego poprzednikiem Internetu, adresy tych, którzy zamieszkiwali na Zachodnim Wybrzeżu USA, a następnie rozesłał do 600 osób reklamę nowego modelu komputera.

4. Czytanie w piżamie

Przeprowadzone przez AOL badanie dotyczące zachowań Amerykanów związanych z pocztą elektroniczną dało zaskakujące rezultaty. 67 proc. badanych odbiera wiadomości, będąc już – albo jeszcze – w łóżku. W piżamie. Za to raczej rzadko czyta się emaile w kościele – przyznało się do tego jedynie 15 proc. ankietowanych.

5. Wynalazca emaila

Ray Samuel Tomlinson w późnych latach 60. stworzył protokół transferu plików (CPYNET), którego zadaniem była wymiana informacji między komputerami. Został on następnie rozszerzony przez informatyków w taki sposób, by możliwe było również przesyłanie wiadomości. Tomlinson nie pamięta już, jaka była treść pierwszego emaila.

6. 210 bilionów

Według danych Radicati Group z 2008 roku wysyłamy około 210 bilionów emaili każdego dnia. Daje to ponad 2 miliony listów elektronicznych wysyłanych w każdej sekundzie. Około 70-72% emaili to… spam.

7. Email do prezydenta

W 1993 roku założono oficjalną skrzynkę emailową prezydentowi Stanów Zjednoczonych: [email protected] Bill Clinton w czasie swego ośmioletniego urzędowania wysłał jednak tylko dwie wiadomości: wewnętrznego emaila testowego oraz list do przebywającego na orbicie astronauty Johna Glenna.

8. Jaki to rodzaj?

Nie ma zgody co do rodzaju gramatycznego rzeczownika „email”: w Polsce jest on rodzaju męskiego, w Niemczech żeńskiego, a np. w Szwajcarii – nijakiego. Różna jest również pisownia – w wielu krajach przyjęto zapis angielski „e-mail”, a CHIP konsekwentnie stara się stosować zapis „email”.  Rada Języka Polskiego uznaje oprócz tego potoczne określenie „mejl”.

9. Nadmuchany załącznik

Załączniki otrzymywane wraz z emailami są o około 1/3 większe od oryginalnych plików. Dzieje się tak dlatego, że wiadomości są kodowane za pomocą 7-bitowego zestawu znaków ASCII, zaś obrazy lub dokumenty tekstowe to 8-bitowe pliki binarne. Wykorzystywany do przetwarzania postaci załączników algorytm Base64 powoduje zwiększenie ich wielkości o 36 proc.

10. Uśmiechnij się! 🙂

Emotikony są dziś nieodłącznym elementem elektronicznych listów. Ich historia zaczęła się 12 kwietnia 1979 roku, kiedy to Kevon McKenzie zaproponował na emailowej grupie dyskusyjnej wzbogacenie suchych wiadomości o symbole wyrażające emocje.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News