5. edycja Potyczek Algorytmicznych – w konkursie zwyciężyli…

Potyczki Algorytmiczne

W sobotę, 20 finalistów otwartego konkursu programistycznego zmagało się z najtrudniejszymi zadaniami. Przyjechali z różnych stron Polski i Ukrainy. Wcześniej pokonali ponad 3 tysiące uczestników. W trakcie rozgrywek finałowych w Centrum Badań i Rozwoju ADB w Zielonej Górze skomplikowane zadania rozwiązywali najlepsi młodzi programiści. Stoczyli 5-godzinną walkę „na algorytmy i linie kodu”. W tej piątej edycji Potyczek Polacy rywalizowali także z kolegami z Ukrainy. Musieli napisać programy do siedmiu skomplikowanych zadań.

– Problemy, jakie pojawiają się w tych zadaniach są, co prawda, wymyślone, ale podobne wykorzystujemy na co dzień. Dla przykładu wyszukując np. znajomych w portalach, czy odcinków tras w internecie. – mówi prof. Krzysztof Diks, mentor konkursu z Uniwersytetu Warszawskiego. – Nad tym, aby komputer jak najszybciej i sprawnie przeszukiwał nam miliony danych pracują właśnie tacy najzdolniejsi. W konkursie uczestniczą m. in. twórcy portalu „nasza-klasa”. A konkurs jest po to, aby tacy utalentowani uczniowie i studenci mieli okazję się rozwijać.

Reklama

Laureaci tego konkursu mogą przebierać w ofertach pracy. Ten popularny i prestiżowy otwarty konkurs propagujący programowanie zorganizował Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego oraz spółka ADB Polska. Niebanalne zadania logiczne z podchwytliwą treścią, (np. o Bajtazarze, który mieszka w Bajtogrodzie i fotografuje tramwaje…), opracowali doktoranci oraz studenci UW.

Zwycięzca oprócz prestiżowego tytułu Algorytmistrz Roku 2009 otrzymał wartościową nagrodę – projektor full HD z zestawem kina domowego. Ponadto w czasie uroczystej gali rozdania nagród wylosowano sieciowy serwer plików wśród szkół, uczelni i instytucji, z których grupy młodych programistów brały aktywny udział w konkursie. Nagroda trafi na Politechnikę Warszawską. A wśród najlepszych 256 uczestników rozlosowano 15 prenumerat „Software Developer’s Journal”.