Ten wpis w Rejestrze sprawi, że podczas kończenia sesji program usunie z pliku PST wiadomości umieszczone w Koszu.

Automatyczne kasowanie z systemu wiadomości, z zachowaniem bezpieczeństwa

Wiadomości email zawierają czasem poufne informacje. Chcemy je skasować tak, by nie można ich było odzyskać. Czy usunięcie ich z foldera »Elementy usunięte« Outlooka wystarczy?

Nie, proste usunięcie nie wystarczy. Standardowo Outlook podczas kasowania tylko zaznacza wiadomość jako usuniętą, ale w dalszym ciągu przechowuje jej zawartość w pliku PST (Personal Store). Za pomocą edytora heksadecymalnego albo innego tego typu narzędzia można uzyskać dostęp do skasowanych treści. Dopiero podczas defragmentacji pliku PST odpowiednie obszary przestrzeni dyskowej zostaną faktycznie nadpisane.

W powyżej wymienionym celu wybieramy »Plik | Zarządzanie plikiem danych«, w oknie dialogowym zaznaczamy plik PST i kliknięciem myszki otwieramy »Ustawienia…«. W następnym oknie, »Foldery osobiste«, wybieramy »Kompaktuj«. W zależności od wielkości i stopnia fragmentacji pliku, a także od wydajności systemu, może to trochę potrwać.

Jeśli dodamy specjalny wpis w Rejestrze, możemy zlecić Outlookowi, by zawsze podczas wyłączania programu ostatecznie usuwał skasowane elementy. W tym celu otwieramy »Uruchom« w menu Start, wpisujemy »regedit« i klikamy »OK«. W edytorze Rejestru odnajdujemy klucz »HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftOffice«. Tam szukamy klucza odpowiadającego stosowanej przez nas wersji Office’a, czyli »10.0«, »11.0« albo »12.0«, odpowiednio do wersji XP, 2003 i 2007. Przechodzimy do podklucza »OutlookPST«. Następnie klikamy w prawym obszarze okna, wybieramy »Edycja | Nowy | Wartość DWORD« i tworzymy wpis o nazwie »PSTNullFreeOnClose«, po czym wciskamy [Enter]. Po dwukrotnym kliknięciu nowego elementu ustalamy jego wartość – »1«. Potwierdzamy zmiany, wciskając »OK«,

i zamykamy edytor Rejestru.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.