Warto zastanowić się nad odpowiednim zabezpieczeniem naszego komputera zanim wpadniemy w wir przedwakacyjnej gorączki

Bezpieczne wakacyjne surfowanie

AVG

Zbliżający się wielkimi krokami sezon wakacyjny to okres wzmożonej aktywności użytkowników Internetu. Trudno bowiem wyobrazić sobie łatwiejszy i szybszy sposób znalezienia wymarzonej oferty wyjazdu na urlop, bukowania biletów lotniczych czy rezerwacji miejsc w hotelu, niż właśnie przez Internet. Poszukiwanie korzystnych ofert pochłania nas do tego stopnia, że nie zwracamy uwagi na potencjalne zagrożenia, jakie czyhają w sieci na nasz komputer i zgromadzone w nim dane.

Tymczasem tradycyjne wirusy, przed którymi chronią standardowe programy antywirusowe, nie są jedynym zagrożeniem online dla naszego sprzętu i zgromadzonych w nim danych. Coraz większe niebezpieczeństwo wiąże się z kradzieżą tożsamości, która stała się najbardziej powszechnym przestępstwem internetowym. Prawdopodobieństwo, że staniemy się jego ofiarą jest tym większe, im częściej posługujemy się w sieci swoimi newralgicznymi danymi, takimi jak numery kont czy kart kredytowych.

Firma AVG Technologies, wychodząc naprzeciw coraz to nowym zagrożeniom, stale poszerza swoją ofertę oprogramowania zabezpieczającego. Jednym z takich wykraczających poza standardową ochronę antywirusową rozwiązań jest AVG Identity Protection (IDP), stanowiący część kompleksowego pakietu AVG Internet Security, ale jednocześnie dostępny jako oddzielny produkt, współpracujący z oprogramowaniem zabezpieczającym innych producentów.

Podstawowym zadaniem IDP jest pomoc w powstrzymaniu złodziei przed atakami, których celem jest kradzież haseł, szczegółów rachunków bankowych, numerów kart kredytowych czy innych wartościowych zasobów cyfrowych. Oprogramowanie to wykorzystuje technologię tzw. analiz behawioralnych w celu upewnienia się, że wszystkie programy działające na komputerze zachowują się tak, jak powinny. Jeśli wykryje jakiekolwiek podejrzane zachowania, które mogłyby prowadzić do kradzieży danych osobowych, natychmiast je zamyka, zapobiegając w ten sposób jakiejkolwiek możliwości kradzieży.

Innym, równie istotnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa naszych komputerów są zainfekowane strony internetowe. Każdego dnia 60 procent tych zagrożeń znika lub przenosi się w inne miejsce w sieci – dlatego skanowanie linków w czasie rzeczywistym staje się kluczowe. Zainfekowana może zostać dowolna strona – od witryny niewielkiej firmy przez strony administracji publicznej do portali wielkich korporacji. Wystarczy, że użytkownik odwiedzi zainfekowaną stronę, np. biura podróży – nie musi nawet na nic klikać, żeby narazić się na poważne kłopoty. Standardowe oprogramowanie antywirusowe nie jest w stanie poradzić sobie z tym problemem.

– Zainfekowane strony internetowe pojawiają się coraz częściej i zagrażają nam, kiedy przeglądamy sieć i korzystamy z jej zasobów. Jest to nawet większe zagrożenie niż ze strony wirusów. 80 milionów naszych użytkowników jest już pod ochroną AVG LinkScanner, który od pewnego czasu stanowi integralną część pakietu zabezpieczającego AVG. Produkt ten udostępniamy również użytkownikom innego oprogramowania zabezpieczającego, które nie oferują podobnej ochrony – mówi JR Smith. – Każdy użytkownik PC może bezpiecznie surfować w Internecie i przeglądać witryny bez obawy przed utratą tożsamości, danych konta bankowego czy karty kredytowej, cennych plików i informacji. Wierzymy, że każdy użytkownik komputera ma prawo do jego podstawowej ochrony, niezależnie od tego, czy jest w stanie za nią zapłacić. Dlatego LinkScanner, podobnie jak oprogramowanie antywirusowe AVG Free, dostępne jest za darmo.