W przyszłości możliwe będzie konstruowanie dysków o pojemności 10 TB i większej, jak przekonują australijczycy

Dyski wielkości DVD o pojemności 1,6 TB

5D DVD

Jakiś czas temu zachwycaliśmy się dyskami Blu-Ray, na których można przechowywać nawet 400 GB danych. To jednak nic, w porównaniu z nową technologią, zapowiadaną przez australijski zespół naukowców z Uniwersytetu Technologii Swinburne. Poprzez dodanie czynników spektralnych i polaryzacyjnych, już wkrótce będzie możliwe przechowanie nawet 1,6 TB danych na dysku o rozmiarze tradycyjnej płyty DVD.

Do wytworzenia czynnika spektralnego, naukowcy użyli nanorodów – cząsteczek złota w nano-skali, których każdy wymiar mieści się w granicy 1-100 nanometrów. Dzięki nim utworzono falę plazmonową na powierzchni dysku. Plazmony umożliwiają zapisanie większej ilości materiałów w tej samej lokalizacji.

Polaryzacja natomiast umożliwia laserom zapisanie i czytanie danych pod różnymi kątami na 10-warstwowych dyskach. Dzięki połączeniu tych dwóch czynników, możliwe jest dodanie znacznej ilości miejsca na dane.

Teraz problemem jest prędkość z jaką można zapisywać dane na 5-wymiarowym nośniku, która na razie nie jest zbyt imponująca, bowiem proces zapisywania odbywa się stopniowo.