Prawodpodobnie pod koniec roku możemy spodziewać się wysypu notebooków z dotykowymi ekranami

Fala „dotykowych notebooków” zaleje nas w drugiej połowie 2009 roku

Notebooki z dotykowymi ekranami

Według serwisu DigiTimes, Tajwańscy producenci komputerów na drugą połowę 2009 roku przygotowuje premierę wielu notebooków z dotykowymi ekranami, które współpracować będą z systemem Windows 7. Ten, według ostatnich plotek, ma zadebiutować w ostatecznej wersji 23 października.

Współpracując z producentami dotykowych paneli, firmy Wistron i Quanta zamierzają wykorzystać technologię podczerwieni, przy budowie notebooków. Asus i Acer z drugiej strony, chcą oprzeć swoje notebooki na technologii PCT (Projective Capacitive Touch).

Technologia „optycznego dotyku” ma być używana przy konstruowaniu notebooków z ekranem o przekątnej powyżej 14 cali, jako że pogrubi ona ramę ekranu, ale jest nieco tańsza od umieszczenia dotykowego panelu na ekranie LCD. Technologia PCT jest kosztowniejsza, ale za to bardziej wrażliwa na dotyk i pozwala na dokładniejszą kontrolę oraz konstrukcję bez obramowania ekranu.

Jak już wiemy, Windows 7 jest znacznie przyjaźniejszy dla dotykowych ekranów niż poprzednie wersje systemu Microsoftu, a ponadto obsługuje multidotykową technologię, nawet dla tych aplikacji, które nie wspierają funkcji dotyku.