Projekt Moblin został uruchomiony przez firmę Intel w roku 2007, zaś w ubiegłym miesiącu gospodarzem społeczności została Linux Foundation

Intel i Novell: linuksowy system Moblin na każdym urządzeniu przenośnym

moblin

Firmy Intel Corporation i Novell Inc. poinformowały o podpisaniu umowy o współpracy mającej na celu doprowadzenie do szerokiego stosowania przez producentów komputerów i projektantów sprzętu systemu Moblin. Jest to zoptymalizowany pakiet oprogramowania linuksowego i zestaw technologii zapewniający możliwość korzystania z bogatych multimedialnych treści internetowych na urządzeniach z procesorami Intel Atom, takich jak komputery kieszonkowe, netbooki i nettopy, samochodowe systemy informacyjno-rozrywkowe (IVI) oraz systemy wbudowane.

Novell zapowiedział również opracowanie opartego na systemie Moblin produktu dla netbooków, który będzie oferowany producentom i projektantom sprzętu. Promowaniu wykorzystania systemu Moblin sprzyjać będzie otwarcie laboratoriów Novell Open Labs na Tajwanie oraz współpraca z tajwańskim Moblin Enabling Center (MEC), wspólnym przedsięwzięciem firmy Intel i tajwańskiego Instytutu Przemysłu Informatycznego w celu weryfikacji zgodności z systemem Moblin.

Projekt Moblin został uruchomiony przez firmę Intel w roku 2007, zaś w ubiegłym miesiącu gospodarzem społeczności została Linux Foundation. Intel dostarcza projektowi główne technologie i współpracuje ze społecznością twórców oprogramowania, wspierając postęp prac. Novell dołączył do projektu Moblin w październiku ubiegłego roku, koordynując prace społeczności open source nad kluczowymi elementami systemu, takimi jak obsługa okien oraz poczty elektronicznej i zarządzanie mediami.