Malware w kwietniu – który najbardziej rozpowszechniony?

Conficker jest wciąż gorącym tematem wśród internetowych zagrożeń. Ale co z innymi szkodnikami? Oto lista najpopularniejszych aplikacji malware kwietnia.

W kwietniu wyróżniły się dwie nowości: Virus.Win32.Virut.ce oraz Exploit.HTML.CodeBaseExec. W lutym Virut.ce uplasował się prawie na samym szczycie w drugim rankingu, a teraz wszystko wskazuje na to, że zdominuje również pierwszą listę. Każdego dnia pojawiają się nowe wersje tego wirusa, co sugeruje, że cyberprzestępcy monitorują, w jaki sposób i kiedy programy antywirusowe wykrywają szkodliwe programy, i próbują zwiększyć rozmiar botnetu składającego się z zainfekowanych maszyn. Epidemia spowodowana przez tego wirusa nabiera rozpędu, dlatego w maju Virut.ce może awansować o kilka miejsc w naszych rankingach.

Drugą nowość stanowi nieco „historyczny” szkodnik – pierwsza wersja tego programu została wykryta przez firmę Kaspersky Lab jeszcze w 2004 roku. W 2006 roku szkodnik ten regularnie pojawiał się w naszych rankingach szkodliwego oprogramowania, jednak z powodu zmiany formatu i metod wykorzystywanych do tworzenia naszych zestawień został sklasyfikowany jako nowość. Szkodnik ten wykorzystuje prostą lukę w zabezpieczeniach w wersjach 5.01, 5.5 oraz 6.0 Internet Explorera. Wygląda na to, że cyberprzestępcy mają nadzieję, że nadal istnieje spora liczba osób, które nie zainstalowały odpowiednich aktualizacji bezpieczeństwa lub które nadal używają starszych wersji Internet Explorera.

Trojan.Win32.Chifrax.a wypadł z rankingu w październiku zeszłego roku, teraz jednak powrócił i od razu uplasował się na czwartym miejscu. Trojan ten, podobnie jak RaMag.a, to zmodyfikowane archiwum WinRAR, które w tym wypadku jest samorozpakowującym się archiwum.

Kwietniowy ranking zawiera dwa downloadery skryptów – Trojan.JS.Agent.xy oraz Exploit.JS.Agent.agc – które stanowią doskonały przykład rodzajów programów wykorzystywanych w atakach „drive-by download” (na ten temat powstał ostatnio artykuł Ataki drive-by download – Sieć w oblężeniu autorstwa Ryana Naraine’a, eksperta ds. bezpieczeństwa z Kaspersky Lab).

Wszystkie szkodliwe programy, programy reklamujące i potencjalnie niechciane aplikacje z zestawienia Top 20 można pogrupować według głównych klas wykrywanych zagrożeń. W ciągu ostatnich kilku miesięcy różnice w rozkładzie tych klas nie przekroczyły 5%. W kwietniu na komputerach użytkowników wykryto w sumie 45 190 unikatowych szkodliwych programów, programów reklamujących oraz potencjalnie niechcianych programów – prawie tyle samo co w zeszłym miesiącu.

Drugie zestawienie Top 20 zwiera dane pokazujące, które szkodliwe programy najczęściej infekowały obiekty wykrywane na komputerach użytkowników. W rankingu tym dominują szkodliwe programy zdolne do infekowania plików.

W kwietniu drugi ranking Top 20 niewiele różnił się od poprzedniego. Jedyną aktywnością, o której warto wspomnieć, było pojawienie się w rankingu kolejnej modyfikacji Viruta – Virus.Win32.Virut.av. Wirus ten został po raz pierwszy wykryty przez firmę Kaspersky Lab w 2007 roku i nadal jest aktywny. Do rodziny wirusów Virut należą cztery miejsca w rankingu Top 20, co stanowi 20% samodzielnie rozprzestrzeniających się programów z drugiego rankingu.

Autorem zestawienia jest firma Kaspesky Lab, producent oprogramowania do zabezpieczania komputerów przed aplikacjami typu malware.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.