Młodzież chętnie eksperymentuje z cyberwłamaniami

W anonimowych ankietach 67% młodych ludzi przyznało się do włamań na konta swoich znajomych z portali społecznościowych, czy przejmowania kontroli nad komunikatorami internetowymi.

Według badań przeprowadzonych przez firmę Panda Security ponad połowa młodych ludzi, pomiędzy 15 a 18 rokiem życia korzysta z Internetu średnio przez 18,5 godziny tygodniowo. Ankieta wykazała, iż tylko 32% czasu spędzonego w sieci przeznaczają oni na naukę, pozostałe 68% czasu spędzają na rozrywce: grach on-line, oglądaniu filmów, słuchaniu muzyki, czatowaniu ze znajomymi, etc.

Aż 67% młodych ludzi przyznało się do więcej niż jednej próby nielegalnych działań w sieci. Były to włamania na profile znajomych na portalach społecznościowych oraz działania kończące się przejęciem kontroli nad komunikatorami internetowymi. 20% z badanych osób przyznało, iż rozpropagowywało w sieci lub umieszczało na wybranych stronach internetowych kompromitujące zdjęcia swoich przyjaciół bez ich zgody.

Badania ujawniły także, że znacząca ilość (17%) młodych internautów posiada wiedzę na temat zaawansowanych technik hakerskich i wie, jak znaleźć narzędzia, służące do nielegalnych działań w sieci. 30% z tej grupy przyznało, że próbowało przynajmniej raz w życiu hakowania. Zapytani o przyczyny takiego działania, w 86% przyznali, że robili to z czystej ciekawości.

63% rodziców zadeklarowało troskę o bezpieczeństwo swoich dzieci w sieci. Wśród zagrożeń, które wymieniają znalazły się kontakty z obcymi czy dostęp do szkodliwych treści. Natomiast nikt z nich nie wyraził obawy, iż jego dziecko może być zaangażowane w nielegalne działania w Internecie.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.