Najchętniej kupowane nawigacje w Polsce

Nawigacje GPS

Wraz ze zbliżającymi się wakacyjnymi wyjazdami w góry, nad morze czy jeziora, wzrasta zainteresowanie zestawami nawigacji samochodowych. Co bardziej przewidujący kierowcy zaopatrują się w nowe zestawy już na wiosnę. Chcą poznać wszystkie tajniki sprzętu zanim wyruszą w dłuższą trasę po zatłoczonych i na okrągło remontowanych polskich drogach.

Według danych Komputronik S.A., pierwszą piątkę najchętniej kupowanych nawigacji w kwietniu br. stanowiły:

  1. MIO Moov 200 PL
  2. Nokia 500
  3. MIO Moov 500 PL
  4. TomTom GO 930
  5. NavRoad NR460

Standardem zakupowym stały się zestawy z ekranami o przekątnej powyżej 4 cali. Wśród pięciu najchętniej kupowanych w tym czasie nawigacji, trzy dysponowały 4,3-calowymi ekranami. Z kolei najbardziej popularnymi cyfrowymi mapami Polski okazały się w kwietniu: MioMapa oraz AutoMapa. Możliwość odtwarzania plików MP3 jest mile widziana, ale – jak dowodzi kwietniowy ranking Komputronik S.A. – nie jest czynnikiem decydującym. Trzy najchętniej kupowane zestawy nie oferują bowiem takiej możliwości.

Warto podkreślić, że przeciętna kwota, jaką większość rodzimych kierowców przeznacza na nawigację, wynosi kilkaset złotych. Jednak wśród pięciu najpopularniejszych zestawów w kwietniu br., znalazła się także nawigacja dla wymagających w cenie 1 399 zł.

Z danych Komputronik S.A. wynika, że polscy klienci najczęściej wybierają zestawy dobrze znanych producentów. Co ciekawe, dotyczy to także użytkowników, którzy nie chcą albo nie mogą pozwolić sobie na wydatek rzędu 1 400 zł. Z tego względu w kwietniu br. numerem jeden okazał się prosty i niedrogi, ale za to markowy zestaw MIO Moov 200 PL. Ten model przeznaczony jest tylko na polski rynek, więc korzysta z mapy MioMap zawierającej dane dotyczące wyłącznie naszego kraju.

Wśród pięciu najczęściej kupowanych nawigacji w kwietniu br., MIO Moov 200 PL był jedynym modelem, który dysponował zaledwie 3,5-calowym wyświetlaczem. Jednak dzięki estetycznej obudwie i niewielkiej grubości, prezentuje się stylowo nawet w samochodach wyższej klasy. Wprawdzie nie oferuje najlepszej w Polsce cyfrowej mapy drogowej, za jaką uchodzi AutoMapa, ale bez większych problemów prowadzi użytkownika do celu oferując przy tym bogatą bazę punktów usługowych oraz fotoradarów.