W ponad 1,5 miliona telewizorów Sony Bravia może znajdować się wadliwy komponent

Najwyższa w historii Sony ostrość i płynność obrazu w BRAVII

Z5500 to nowe telewizory BRAVIA z technologią Motionflow 200Hz, które mają łączyć atrakcyjny wygląd z najnowszymi rozwiązaniami ekologicznymi.

Technologia Motionflow 200Hz wykorzystuje zaawansowane algorytmy do tworzenia z każdej klatki źródłowego obrazu trzech dodatkowych klatek. W efekcie częstotliwość odświeżania obrazu wzrasta z 50 do 200 klatek na sekundę. Dalszą poprawę jakości zapewnia system osłabiania rozmycia obrazu, który „oczyszcza” źródłowy obraz przed wygenerowaniem z niego nowych klatek. Dzięki temu obraz staje się jeszcze ostrzejszy, a widz może oglądać płynny i czysty ruch.Seria BRAVIA Z5500 jest oparta na koncepcji wzorniczej  „draw the LINE”. Konstruktorzy nowej serii poszli jednak o krok dalej, w stronę maksymalnej redukcji ramki telewizora i nadania jej minimalistycznego wyglądu.

Dla zapewnienia wysokiej jakości wyświetlanego obrazu, w serii BRAVIA Z5500 zastosowano najnowszą wersję opracowanej przez Sony technologii optymalizacji obrazu: BRAVIA Engine 3. Jej działanie polega na zaawansowanej analizie i optymalizacji sygnału wideo ze źródeł HD i SD przez uwydatnianie szczegółów obrazu, wzmacnianie kontrastu i poprawę reprodukcji barw. Uzupełnia ją technologia Live Colour Creation, dzięki której

seria Z5500 ma mieć możliwość wyświetlania żywych kolorów.

Telewizory z serii Z5500 dostępne są w trzech odmianach różniących się wielkością ekranu (40″, 46″ i 52″). Wszystkie mają certyfikat DLNA, co oznacza możliwość ich łączenia przez port Ethernet z innymi domowymi urządzeniami z DLNA. Do wybierania materiałów z podłączonych urządzeń oraz sterowania funkcjami odtwarzania, takimi jak pauza, można użyć pilota BRAVIA.

Nowością jest technologia AppliCast, która zapewnia dostęp do różnych usług on-line bez włączania komputera. Podłączony do Internetu przez port Ethernet telewizor BRAVIA Z5500 pozwoli między innymi na wyświetlanie kanałów RSS – od wiadomości i cen akcji do prognoz pogody, horoskopów, ploteczek itp. Korzystając z przejrzystego menu ekranowego XMB, można również wybrać szereg przydatnych „widżetów”, wyświetlanych obok obrazu telewizyjnego. W telewizorach z serii Z5500 są fabrycznie zainstalowane trzy takie widżety: zegar analogowy, kalendarz i poradnik „Jak korzystać z AppliCast”. Dodatkowo można ściągnąć z Internetu pięć innych: kalkulator, budzik, zegar czasu na świecie i ramkę na zdjęcia; ten ostatni pozwala na wyświetlanie obrazu z Internetu w trybie ramki na zdjęcia.

Wyposażenie serii Z5500 obejmuje również interfejs CI Plus, umożliwiający nadawcom oferowanie płatnych materiałów premium bez użycia dodatkowego dekodera. Nadawcy i operatorzy kablowi, którzy zapewnią współpracę z tą serią, będą do niej oferowali odpowiednie moduły dostępu warunkowego (CAM – Conditional Access Modules). Oglądanie audycji HD bez dodatkowych dekoderów umożliwia z kolei tuner MPEG4AVC HD. Z dostępnych informacji wynika, iż już w najbliższych miesiącach w wielu regionach Polski rozpocznie się nadawanie sygnału cyfrowego, a w 2013 roku nastąpi definitywne wyłączenie nadajników analogowych. Należy dodać, że już teraz są prowadzone próbne transmisje cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T. Użytkownicy dysponujący telewizorami z takim tunerem mogą odbierać programy bez konieczności instalowania dodatkowych dekoderów (w zależności od dostępności sygnału).

Kolejną ważną cechą nowych telewizorów jest technologia BRAVIA Sync, pozwalająca na sterowanie telewizorem BRAVIA, zestawem kina domowego i odtwarzaczem Blu-ray Disc przy użyciu jednego pilota. Oznacza to, że w celu włączenia lub wyłączenia wszystkich trzech produktów wystarczy nacisnąć jeden przycisk. Podobnie, jak w innych modelach BRAVIA na rok 2009, szczególną uwagę zwrócono na ograniczenie zużycia prądu. Nowa seria Z5500 pobiera przeciętnie od 25 do 35 procent mniej energii niż analogiczne modele z roku 2008. Ma również szereg funkcji ułatwiających ochronę środowiska, które dla wygody użytkownika zgrupowano w jednym menu ECO.

Telewizor będzie dostępny od lipca br. Orientacyjne ceny nie są jeszcze znane.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.