Nowa seria profesjonalnych projektorów DLP firmy Panasonic

Panasonic

Nowe projektory profesjonalne PT-DZ6710 i PT-DZ6700 oraz PT-DW6300 i PT-D6000 dzięki technologiom opracowanym przez Panasonic mają oferować dobrej jakości, jasny obraz o żywej kolorystyce. Odpowiedzialny jest za to m.in. RGB Booster zwiększający odwzorowanie naturalnych kolorów. Składa się na niego technologia Vivid Colour Control, która zwiększa jasność każdego koloru RGB poprzez minimalizowanie fragmentów nieprzydzielonych do żadnego obszaru na kole kolorów. Drugim rozwiązaniem zastosowanym w RGB Booster jest Lamp Modulation Drive System – projektor kontroluje intensywność lamp osobno dla czerwonego, zielonego, niebieskiego i białego segmentu z koła kolorów, co maksymalizuje odwzorowanie każdej barwy bez utraty jasności.

W PT-DZ6710/DZ6700 oraz PT-DW6300/D6000 zastosowano podwójny system lamp złożony z nowoopracowanych lamp AC o mocy 300 W, dzięki którym mamy otrzymywać wyraźne obrazy, nawet w jasnych pomieszczeniach. System ten nie tylko zwiększa jasność obrazów, ale także wyklucza ryzyko przerwania projekcji w przypadku wypalenia jednej z lamp. Projektory  wyposażono w system kompensacji światła dziennego (Daylight View 2), który zwiększa jakość projekcji w jasnych pomieszczeniach, np. przy włączonych światłach na sali projekcyjnej, oraz Detail Clarity Procesor, który analizuje zakres częstotliwości sygnałów wideo w każdej scenie i odpowiednio uwydatnia wszystkie szczegóły obrazu. Dzięki temu zyskuje on bardziej naturalny, trójwymiarowy wygląd o wyjątkowej ostrości.

W modelach PT-DZ6710/DZ6700 zastosowano system zarządzania kolorem 3D (3D Colour Management System), który koryguje zmiany w nasyceniu, odcieniu i jasności kolorów spowodowane przez oko w przypadku oglądania obrazów z bliska na dużym ekranie. Na jakość obrazów w tych projektorach wpływa dynamiczny układ kontroli ostrości, który dostosowuje kształty sygnału wideo w oparciu o różnice w jasności sąsiadujących pikseli, a także pełne 10-bitowe przetwarzanie obrazu, które sprawia, że uzyskujemy płynne i naturalne tony. Zauważalną poprawę w ostrości obrazu projektory te zawdzięczają także bardziej efektywnemu systemowi redukcji szumów, który zmniejsza ziarno na obrazach, a także poprawia redukcję szumów plików MPEG. Wierne odzwierciedlenie oryginalnych obrazów zapewnia także technologia progresywnego skanowania filmu (Progressive Cinema Scan, 3/2 Pulldown), która rozpoznaje materiał filmowy i wybiera optymalną metodę przetwarzania progresywnego.

Zaletą nowych projektorów jest zastosowanie systemu chłodzenia cieczą, co przedłuża ich działanie i zapewnia niezawodność. System ten sprawia, że projektory działają nawet w temperaturze otoczenia sięgającej do 45°C. Ponadto projektory Panasonic charakteryzuje wysoka niezawodność m.in. dzięki zastosowaniu w nich samoczyszczącego się filtra (ACF – Auto Cleanig Filter). ACF usuwa przyklejony do filtra kurz, co chroni przed jego uszkodzeniem i wadliwym działaniem. Poprawia to efektywność filtra Micro Cut Filter, dzięki czemu może on pracować bez konieczności konserwacji nawet przez ponad 10 000 godzin. O niezawodności projektorów DLP PT-DZ6710 i PT-DZ6700 decyduje także odporna na pył konstrukcja z całkowicie hermetycznym blokiem optycznym.

Projektory Panasonic PT-DZ6710 i PT-DZ6700 oraz PT-DW6300 i PT-D6000 wyposażone zostały w szereg funkcji, które poszerzają możliwości odtwarzania niestandardowych obrazów. Jedną z nich jest elastyczna instalacja 360°, która umożliwia obracanie projektorów w poziomie. Umożliwia to instalowanie ich pod dowolnym kątem, co pozwala na dostosowanie się do różnych warunków instalacji. Ponadto Multi-Screen Suport System łączy złożone ekrany poprzez łączenie krawędzi sąsiadujących ekranów (funkcja edge blending), redukcję drobnych różnic w reprodukcji kolorów (funkcja colour matchning) oraz wyświetlanie wieloekranowych obrazów  bez dodatkowego wyposażenia (funkcja multi-screen processing). W nowych projektorach Panasonic zastosowano także funkcję Side-by-Side, dzięki której możliwe jest jednoczesne wyświetlanie obrazów z dwóch źródeł na jednym ekranie, na przykład jednoczesne wyświetlanie treści z komputera PC oraz filmów.

Kreatywne tworzenie projekcji w modelach PT-DZ6710 i PT-DZ6700 ułatwia funkcja korekcji geometrycznej, która umożliwia rzutowanie obrazu na kuliste, cylindryczne i inne powierzchnie i ekrany o niestandardowym kształcie. Dodatkowym udogodnieniem jest możliwość dostosowania obrazu za pomocą pilota zdalnego sterowania. Projektory te wyposażone zostały także złącza HD/SD-SDI, które znajdują szerokie zastosowanie w profesjonalnych transmisjach.

Firma Panasonic oferuje szeroki wybór obiektywów do nowych projektorów PT-DZ6710 i PT-DZ6700 oraz PT-DW6300 i PT-D6000 o różnym zakresie ogniskowych, a także obiektywy służące do tylnej projekcji. Zdecydowanie poszerza to możliwości wykorzystania projektorów w różnych warunkach i uzyskania odpowiednich efektów. Dodatkowo, funkcja Lens Shift pozwala na elastyczne sterowanie obiektywem w pionie jak i w poziomie, także za pośrednictwem pilota zdalnego sterowania, co sprawia, że uzyskujemy obrazy praktycznie wolne od zniekształceń, a także zyskujemy zwiększoną wygodę i uniwersalność urządzeń.

Na uwagę zasługuje także proekologiczna konstrukcja nowych projektorów Panasonic, m.in. ekologiczny tryb standby, dzięki któremu osiągnięto zużycie energii w tym trybie na poziomie 0,3 W.

Nowe projektory dostępne będą na rynku w Polsce od maja 2009 r. w sugerowanych cenach netto:

  • PT-DZ6710E – 57 990 PLN
  • PT-DZ6710EL – 55 990 PLN
  • PT-DZ6700E – 44 990 PLN
  • PT-DZ6700EL – 42 990 PLN
  • PT-DW6300E – 26 999 PLN
  • PT-DW6300EL – 24 999 PLN
  • PT-D6000E – 26 999 PLN
  • PT-D6000EL – 24 999 PLN