Od redakcji – CHIP 2009/06

Kiedy się do ciebie włamią?

Michał Adamczyk, redaktor naczelny

Michał Adamczyk,
redaktor naczelny

To nie ja jestem zboczeńcem! To nie ja kradłem! To nie moje pliki! – tak dramatycznie zaczynał się list do redakcji od jednego z czytelników. Jego sytuacja jest nie do pozazdroszczenia, bo przeciwko niemu prowadzone jest postępowanie prokuratorskie obejmujące m.in. rozpowszechnianie przez Internet materiałów pedofilskich i kradzionych filmów. Oskarżony twierdzi, że nie miał z tym nic wspólnego, a jego jedyną winą było… niezabezpieczenie własnej sieci bezprzewodowej. W tej sytuacji nasza pomoc jest już niemożliwa – biegli sądowi będą musieli ocenić, czy to właściciel sieci WLAN jest przestępcą, czy też ktoś się do jego sieci włamał. Możemy jednak pomóc uniknąć takich dramatycznych sytuacji. Radzimy, jak zabezpieczyć swoje domowe sieci radiowe (str. 100) – zarówno przed przestępcami, jak i wścibskimi sąsiadami, którzy na nasz koszt chcą surfować po Internecie – oraz jak chronić przed atakami peceta i zgromadzone w nim dane (str. 32).

„Wszędzie dobrze, ale w swoim komputerze najlepiej” – pewnie sporo osób zgodzi się z tą parafrazą popularnego powiedzenia. Nawet gdy nasz komputer nie jest najszybszy, to mamy w nim wszystkie potrzebne aplikacje i pliki. Choć komputer łatwiej zabrać ze sobą w podróż niż dom, nie zawsze to jest możliwe. Dzięki naszym poradom można jednak całego peceta schować do kieszeni! Pokazujemy, jak przygotować pendrive’a, by zawierał nasze ulubione aplikacje i przydatne dane (str. 96). Dowolny komputer, do którego go podłączymy, stanie się wówczas „naszym pecetem”.

Na blogu internetowym na naszej stronie CHIP.pl wspominałem, że mam kłopot ze znalezieniem… komputera multimedialnego. Takiego, który mógłby stanąć w salonie i zastąpić wszelkiego rodzaju odtwarzacze filmów i muzyki. Małego, zgrabnego, bezgłośnego, wydajnego, obsługiwanego za pomocą pilota… Czy jest taki komputer na rynku, dowiecie się na str. 108. Kinomanom i melomanom przydadzą się też porównania konwerterów audio-wideo (str. 42) i dysków NAS (str. 90), idealnie nadających się do przechowywania nagrań.

Na płycie dołączonej do tego wydania zamieściliśmy ciekawy programik – Kalkulator oszczędności. Dzięki niemu sprawdzimy, ile kosztuje nas w skali roku mycie zębów, pranie czy praca komputera. Szukając oszczędności w domowym budżecie, możesz łatwo wyliczyć, czy lepiej ograniczyć liczbę kąpieli, czy… skorzystać z naszych porad, dzięki którym pecet będzie tańszy w utrzymaniu (str. 112).

PS Co kilka miesięcy słyszymy o dramatycznym przypadku, gdy uczeń zabija nauczycieli i kolegów ze szkoły. Przy okazji tych tragicznych wydarzeń powraca temat przemocy w grach komputerowych. Czy zabijanie na ekranie popycha młodych ludzi do prawdziwych morderstw? Wyniki badań naukowych na ten temat prezentujemy na str. 30.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.