Elektroniczne karty studenckie zaczęto wprowadzać w Polsce na szeroką skalę pod koniec 2007 roku

OPTeam dodaje nową funkcję do studenckich e-legitymacji

E-legitymacje studenckie

Nowa funkcja OPTIcamp PKI, która dostępna jest od maja 2009 roku na e-legitymacjach wdrażanych przez firmę OPTeam, pozwala na łatwe wprowadzanie na karty elektroniczne cyfrowych certyfikatów. Oprogramowanie wspiera zarówno certyfikaty wystawiane wewnętrznie przez uczelnie, jak również certyfikaty dostarczane przez zewnętrzne urzędy certyfikujące. Wystawianie certyfikatów wewnętrznych odbywa się automatycznie podczas personalizacji karty i nie wymaga zaangażowania użytkownika.

Elektroniczne legitymacje OPTIcamp firmy OPTeam wykorzystuje na co dzień już ponad milion polskich studentów. Badania przeprowadzone w kwietniu tego roku przez TNS OBOP na zlecenie firmy Gemalto wykazały, że studenci polubili tę formę identyfikacji tożsamości, a co trzeci z nich jest zainteresowany zwiększeniem dostępnych na karcie funkcji.

OPTIcamp PKI może być wdrażane również na korporacyjnych kartach elektronicznych, wykorzystanych w firmach i urzędach. OPTeam przeprowadził już pierwsze wdrożenia tego systemu w przedsiębiorstwach z branży energetycznej. System kartowy był tam, obok infrastruktury klucza publicznego, jednym z elementów budowanego przez OPTeam systemu usług IT.

„Cyfrowy certyfikat to zdecydowanie pewniejszy sposób identyfikacji użytkownika niż zazwyczaj wykorzystywany login oraz hasło. Nowa funkcja OPTIcamp PKI rozszerza zastosowania e-legitymacji, umożliwiając studentom i pracownikom uczelni takie działania jak, przykładowo, osobisty dostęp do stron z wynikami egzaminów, bezpieczne podpisywanie poczty elektronicznej lub elektronicznych dokumentów uczelnianych” – powiedział Jacek Błahut, Dyrektor Departamentu Systemów IT, OPTeam S.A.