Za pośrednictwem polecenia »Personalizacja« znajdującego się w Panelu sterowania przywrócimy usunięty Kosz z powrotem na Pulpit.

Reanimacja Kosza oraz zabezpieczenie menu kontekstowego

A niech to! W pośpiechu za pośrednictwem polecenia kontekstowego »Usuń« przez pomyłkę wysłaliśmy cały Kosz w niebyt. A przecież chcieliśmy go tylko opróżnić.

Na szczęście odtworzenie Kosza jest stosunkowo prostą czynnością. W Panelu sterowania dwukrotnie klikamy ikonę »Personalizacja«. Następnie klikamy znajdujący się z lewej strony odnośnik »Zmień ikony pulpitu« i w końcu aktywujemy opcję »Kosz«. Teraz zatwierdzamy zmianę, klikając kolejno przyciski »Zastosuj« oraz »OK«. Możemy też zmodyfikować znajdujące się w menu kontekstowym polecenie »Usuń«, aby taka sytuacja się nie powtórzyła.

Usunięcie polecenia:

W menu Start wybieramy polecenie »Uruchom«, po czym wpisujemy »regedit« i klikamy przycisk »OK«. W edytorze Rejestru przechodzimy do klucza »HKEY_CLASSES_ROOTCLSID{645FF040-5081-101B-9F08-00AA002F954E}«. Korzystając z polecenia »Edycja | Nowy | Klucz«, tworzymy wpis »shell«. Przechodzimy do tego klucza, po czym tworzymy podklucz »delete«. Dzięki temu nadpisaliśmy polecenie usuwania.

Zdefiniowanie nowego polecenia:

Miejsce pozostałe po niebezpiecznym poleceniu możemy sensownie wykorzystać, by zintegrować z menu inne przydatne polecenie. Możemy tutaj na przykład zawrzeć plik wsadowy, który po uruchomieniu będzie automatycznie opróżniał folder »Temp«. Odpowiednie polecenie może na przykład mieć postać:

Cmd.exe / c %SystemDrivr% && cd %TEMP% && del *.* /f /q

Powyższe polecenie wpisujemy w Notatniku, po czym plik zapisujemy jako »tempdel.bat«. Dzięki komendzie uruchomimy Wiersz poleceń, przejdziemy do folderu »Temp« napędu systemowego, po czym usuniemy wszystkie znajdujące się w folderze pliki bez dodatkowego pytania.

Integracja wywołania:

W celu powiązania pliku BAT z menu kontekstowym wracamy do edytora Rejestru i dwukrotnie klikamy w podkluczu »delete« wartość »(Domyślna)«. Wpisujemy stosowną nazwę, na przykład »Wyczyść folder Temp« i zatwierdzamy zmianę, klikając przycisk »OK«. Za pośrednictwem »Edycja | Nowy | Klucz« tworzymy klucz »command« i przechodzimy do niego. W celu edycji dwukrotnie klikamy wartość »(Domyślna)«. Teraz wywołujemy polecenie, np. »C:\Users\piotr\Dokumenty\tempdel.bat«. Zwróćmy przy tym uwagę, by w przypadku ścieżek wszystkie znaki ukośników wstecznych były wpisane podwójnie. Teraz możemy zamknąć edytor Rejestru.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.