Zakład będzie miał powierzchnię 200 tys. m kwadratowych i początkowo zajmie się produkcją wielkoformatowych paneli LCD

Rozwód przez Internet

E-rozwody

Rozstania są bolesne – najczęściej również w kwestii finansowej. 2 100 euro muszą mieć przygotowane przyszli niemieccy rozwodnicy na opłacenie kosztów sądowych i adwokata. W sytuacji, w której partnerzy nie potrafią dojść do porozumienia kwota ta może wzrosnąć nawet do 3 000 euro.

Na stronach internetowych scheidung.de i easy-divorce.de mogą przyszli rozwodnicy bezpośrednio wypełnić wniosek rozwodowy przekazując go następnie adwokatowi w ich okolicy. Przy czym poniosą za to gwarantowany najniższy możliwy koszt, jaki prawnicy za taka usługę zwykle pobierają – a więc bez dodatkowych dopłat czy ryczałtu, jak to często bywa. Kosztorysy sporządzane są gratis. Poza tym istnieje możliwość płatności ratalnej.

Tymczasem w Niemczech już dwa do trzech procent wszystkich rozwodów jest inicjowanych za pośrednictwem internetu, zatem przy 200 000 rozwodów w roku liczba ich wynosi od 4 000 do 6 000 – z tendencja rosnąca.

„Obserwujemy ciągły wzrost akceptacji e-rozwodow, co ma bez wątpienia bezpośredni związek z przystępnymi kosztami, które zapewniamy. Jeśli zostanie uzgodniona odpłatność w ratach, można się u nas rozwieźć już za 48,90 euro miesięcznie”, zapewnia Dr. Christopher Pruefer, członek zarządu spółki Added Life Value. Firma ta prowadzi tematyczne – rozwodowe portale internetowe w pięciu krajach Europy, między innymi także w Polsce (rozwod.pl).

Jakość porad jest taka sama jak przy zwyczajnych rozwodach, gdyż portale internetowe współpracują z doświadczonymi prawnikami specjalizującymi się w prawie rodzinnym, którzy po otrzymaniu takiego internetowego wniosku rozwodowego, troszczą się o wszystkie dalsze formalności. Przy czym komunikacja nie musi odbywać się jedynie za pomocą wiadomości mailowych, prawnicy są osiągalni również telefonicznie.