Studenci UW zdobyli brązowy medal w programowaniu

Finał Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym ACM (ang. ACM International Collegiate Programming Contest) nazywany jest również “Bitwą Umysłów”. W tegorocznym finale setka najlepszych drużyn akademickich na świecie rywalizowała w projektowaniu oprogramowania, które ma rozwiązywać rzeczywiste problemy.
Sto drużyn biorących udział w Finale Mistrzostw Świata w Sztokholmie zostało wybranych spośród 7109 drużyn z 1838 uniwersytetów reprezentujących 88 krajów z sześciu kontynentów (na zdjęciu zespół rosyjski)

Każdy z 3-osobowych zespołów studenckich stanął przed 11 zadaniami o różnym stopniu trudności. Zadania opierały się na zagadnieniach, takich jak: stworzenie harmonogramu dla lotniska, umożliwiającego bezpiecznie lądowanie samolotów z uwzględnieniem zmian pogodowych i innych nieprzewidzianych okoliczności, jak również optymalizowanie ruchu ulicznego w godzinach szczytu.

Klasyfikacja medalowa zespołów została dokonana w oparciu o liczbę zadań rozwiązanych w jak najkrótszym czasie. Zespół Uniwersytetu Warszawskiego reprezentowany przez trzech studentów jednoczesnych studiów informatyczno-matematycznych uplasował się na dziewiątym miejscu zdobywając brązowy medal. Polacy rozwiązali 7 z 11 zadań, tyle samo, co zdobywcy srebrnych medali (miejsca 5-8), potrzebowali na to jednak więcej czasu niż koledzy z innych krajów.

Tytuł mistrzowski obronił zespół z Sankt-Petersburskiego Uniwersytetu Informatyki, Mechaniki i Optyki, który rozwiązał 9 zadań. Mistrzowie świata wrócą do domu z nagrodami ufundowanymi przez IBM, stypendiami oraz trofeum “najbystrzejsi świata”. Chiński Uniwersytet Tsinghua, rosyjski Sankt-Petersburski Państwowy Uniwersytet Politechniczny oraz Saratowski Państwowy Uniwersytet Politechniczny zakończyły rywalizację odpowiednio na drugim, trzecim i czwartym miejscu otrzymując złote medale.

Kolejny sponsorowany przez IBM Finał Mistrzostw Świata w 2010 roku odbędzie się w Harbin w Chinach. Uczestników będzie gościł Uniwersytet Inżynieryjny w Harbin.

Gratulujemy naszym i liczymy na jeszcze wyższe miejsce za rok! Przypomnijmy, że studenci UW wywalczyli mistrzostwo już dwukrotnie – w 2003 i 2007 roku.