Naucz dziecko bezpiecznego korzystania z komputera

Visikid, czyli naucz dziecko bezpiecznie korzystać z komputera

Twoje dziecko zaczyna interesować się komputerem? Zadbaj, aby od początku uczyło się bezpiecznego zachowania w wirtualnym świecie.

Udostępniona  w Internecie aplikacja Visikid pozwala rodzicom kontrolować, czy dziecko korzysta z sieci we właściwy sposób. Do 19 czerwca każdy może skorzystać z niej za darmo.

Według badań Gemius z września 2008 r., ponad 70 procent rodziców uważa Internet za niebezpieczny.

– Visikid ostrzega rodzica, gdy dziecko ogląda w sieci niewłaściwe treści, na przykład zawierające pornografię, zachęcające do przemocy czy korzystania z narkotyków – mówi Kamil Rudnicki, twórca programu.

Visikid zdecydowanie różni się od typowych programów do nadzoru rodzicielskiego. Nie blokuje dostępu do żadnych stron ani nie wylogowuje użytkownika, który zbyt długo siedzi przed monitorem. Zamiast tego dostarcza rodzicowi informacje o tym, jak długo dziecko używa komputera, jakie strony odwiedza w sieci i jakie aplikacje uruchamia.

– Takie podejście jest znacznie lepsze, bo uczy dziecko odpowiedzialności – mówi pedagog Anna Jankowska. – Jeżeli zamykamy dziecko w klatce, zabraniamy mu czegoś, ono próbuje za wszelką cenę tego spróbować i prędzej czy później mu się to uda. Lepiej dać mu więcej wolności, ale przy tym czuwać, czy właściwie z niej korzysta i przestrzega ustalonych reguł.

Aby korzystać z programu, należy zarejestrować się na stronie www.visikid.pl i zainstalować niewielką aplikację na komputerze, którego używa dziecko. Gromadzone przez nią dane można oglądać po zalogowaniu, z dowolnego komputera podłączonego do Internetu.

Twórcy Visikid zachęcają rodziców do dyskusji i wymiany poglądów na temat odpowiedzialnego korzystania z komputerów przez dzieci. Wśród osób, które zarejestrują się na www.visikid.pl przed 19 czerwca 2009 i przekażą swoje opinie na temat aplikacji, zostanie rozlosowanych 10 rocznych abonamentów na korzystanie z programu.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.