Po aktualizacji AVG zobaczymy ekran podobny do tego

Wspólnota Europejska: użytkownikom oprogramowania należą się gwarancje jego niezawodności

Wspólnota Europejska chce, by twórcy oprogramowania odpowiadali za swoje produkty tak samo, jak producenci sprzętu.

Najnowsza propozycja Komisji Europejskiej, to wprowadzenie ochrony konsumentów przed wadliwym oprogramowaniem. Innymi słowy, jeśli oprogramowanie, które używamy, działa wadliwie, jest niestabilne lub niebezpieczne, będziemy mieli takie same prawa do roszczeń wobec producenta, jak w przypadku zepsutych samochodów, komputerów i innych „namacalnych” sprzętów.

Taka propozycja wywołała protest organizacji Business Software Alliance, która twierdzi, że software niejednokrotnie jest uruchamiany w środowiskach, które nie są zalecane przez jego twórców, którzy wtedy nie mogą odpowiadać za jego wadliwe działanie. Sceptyczny jest również Alan Cox, programista zajmujący się kernelem Linuksa. Jego zdaniem niemożliwym jest egzekwowanie tych samych praw od twórców produktów o zupełnie innej specyfice, niż te „fizycznie namacalne”.

A jak wy uważacie? Czy twórcy oprogramowania powinni być odpowiedzialni za swoje produkty, biorąc pod uwagę nieskończenie wiele scenariuszy, w jakich mogą być uważane? Czy również i w tym przypadku powinniśmy dochodzić swoich praw? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach!

0
Źródło: THE INQUIRER
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.