10 zadziwiających faktów dotyczących iPoda

Apple iPod

1.Rekordy sprzedaży: 40 000 piosenek w dziesięć minut

Stumilionowy utwór został sprzedany w sklepie iTunes 12 lipca 2004 r.Osoba, która kupiła tę piosenkę, wygrała 40-gigabajtowego iPoda, 17-calowego PowerBooka i bon pozwalający na zakup kolejnych 10 000 piosenek. Gdy ogłoszono, że za moment przekroczona zostanie granica 100 milionów piosenek, w ciągu 10 minut sklep sprzedał 40 000 nagrań.

2. Wynalazca na stoku

Idea odtwarzacza nie narodziła się w pełnej pomysłów głowie Steve’a Jobsa. Ojcem iPoda jest Anthony M. Fadell. Pomysł połączenia przenośnego odtwarzacza z usługami internetowymi przyszedł mu ponoć do głowy podczas jazdy na nartach. Po tym jak kilku producentów uznało jego innowacyjny model biznesowy za mało interesujący, na początku 2001 roku udał się z nim do Apple’a. Do końca 2008 roku był szefem działu iPodów, a potem odszedł z firmy.

3. Niebezpieczne słuchawki

W 2004 roku angielska policja przestrzegała właścicieli iPodów, by nie używali oryginalnych, białych słuchawek, a wybierali inne, mniej rzucające się w oczy. Miało to zapobiec narastającej fali zuchwałych kradzieży iPodów.

4. Drogie menu

W 2006 roku firma Creative Labs pozwała Apple’a i zażądała odszkodowania w wysokości 100 milionów USD. Zgodnie z oświadczeniem amerykańskiej komisji handlu w przypadku menu iPoda doszło do naruszenia patentu Creative’a.

5. Najdroższy iPod na świecie

Najdroższy odtwarzacz firmy z Cupertino do tej pory sprzedano w USA w grudniu 2002 roku. Za 548 dolarów kupiony został iPod drugiej generacji. Urządzenie należało do limitowanej edycji, która oferowana była tylko przez chwilę. Na iPodzie o pojemności 20 GB wygrawerowane były autografy Madonny, No Doubt i Becka.

6. Chrzest iPoda

Autor tekstów reklamowych Vinnie Chieco, który przygotowywał kampanię reklamową mającą wprowadzić na rynek odtwarzacz, wymyślił dla niego nazwę iPod. Białe urządzenie przypomniało mu pody z filmu „2001: Odyseja kosmiczna” – były to białe kapsuły, dokowane przy statku-matce.

7. Jakość nie najwyższych lotów

Zgodnie z wynikami badania przeprowadzonego przez portal internetowy MacInTouch, co siódmy iPod wyprodukowany w 2005 roku był wadliwy. Zwykle skargi dotyczyły zbyt krótkiego czasu pracy na baterii, awaryjnych dysków oraz podatnej na zadrapania obudowy.

8. Cicha muzyka

Zgodnie z prawem obowiązującym we Francji w odtwarzaczach przenośnych poziom głośności nie może być wyższy niż 100 decybeli. Dlatego na rynek europejski trafiały

urządzenia z mniejszą niż w USA głośnością.

9. Hit sprzedaży

Spośród iPodów największą popularnością cieszy się model nano – jego wynik sprzedaży próbuje też uzyskać miniaturowy shuffle. Najpopularniejszym kolorem nano jest czarny, a najmniej popularny okazał się kolor złoty, który został definitywnie wycofany z rynku.

10. Złe kolory

Pierwszym kolorowym iPodem był model mini. W jednej z partii w założeniach różowy iPod miał barwę amarantową. Choć te empetrójki nie trafiły do sklepów, dość szybko rozeszły się na aukcjach eBay.