10 zadziwiających faktów dotyczących iPoda

Zdumiewające, istotne i godne uwagi fakty dotyczące najpopularniejszego na świecie odtwarzacza MP3 – Apple iPod.
1.Rekordy sprzedaży: 40 000 piosenek w dziesięć minut

Stumilionowy utwór został sprzedany w sklepie iTunes 12 lipca 2004 r.Osoba, która kupiła tę piosenkę, wygrała 40-gigabajtowego iPoda, 17-calowego PowerBooka i bon pozwalający na zakup kolejnych 10 000 piosenek. Gdy ogłoszono, że za moment przekroczona zostanie granica 100 milionów piosenek, w ciągu 10 minut sklep sprzedał 40 000 nagrań.

2. Wynalazca na stoku

Idea odtwarzacza nie narodziła się w pełnej pomysłów głowie Steve’a Jobsa. Ojcem iPoda jest Anthony M. Fadell. Pomysł połączenia przenośnego odtwarzacza z usługami internetowymi przyszedł mu ponoć do głowy podczas jazdy na nartach. Po tym jak kilku producentów uznało jego innowacyjny model biznesowy za mało interesujący, na początku 2001 roku udał się z nim do Apple’a. Do końca 2008 roku był szefem działu iPodów, a potem odszedł z firmy.

3. Niebezpieczne słuchawki

W 2004 roku angielska policja przestrzegała właścicieli iPodów, by nie używali oryginalnych, białych słuchawek, a wybierali inne, mniej rzucające się w oczy. Miało to zapobiec narastającej fali zuchwałych kradzieży iPodów.

4. Drogie menu

W 2006 roku firma Creative Labs pozwała Apple’a i zażądała odszkodowania w wysokości 100 milionów USD. Zgodnie z oświadczeniem amerykańskiej komisji handlu w przypadku menu iPoda doszło do naruszenia patentu Creative’a.

5. Najdroższy iPod na świecie

Najdroższy odtwarzacz firmy z Cupertino do tej pory sprzedano w USA w grudniu 2002 roku. Za 548 dolarów kupiony został iPod drugiej generacji. Urządzenie należało do limitowanej edycji, która oferowana była tylko przez chwilę. Na iPodzie o pojemności 20 GB wygrawerowane były autografy Madonny, No Doubt i Becka.

6. Chrzest iPoda

Autor tekstów reklamowych Vinnie Chieco, który przygotowywał kampanię reklamową mającą wprowadzić na rynek odtwarzacz, wymyślił dla niego nazwę iPod. Białe urządzenie przypomniało mu pody z filmu „2001: Odyseja kosmiczna” – były to białe kapsuły, dokowane przy statku-matce.

7. Jakość nie najwyższych lotów

Zgodnie z wynikami badania przeprowadzonego przez portal internetowy MacInTouch, co siódmy iPod wyprodukowany w 2005 roku był wadliwy. Zwykle skargi dotyczyły zbyt krótkiego czasu pracy na baterii, awaryjnych dysków oraz podatnej na zadrapania obudowy.

8. Cicha muzyka

Zgodnie z prawem obowiązującym we Francji w odtwarzaczach przenośnych poziom głośności nie może być wyższy niż 100 decybeli. Dlatego na rynek europejski trafiały

urządzenia z mniejszą niż w USA głośnością.

9. Hit sprzedaży

Spośród iPodów największą popularnością cieszy się model nano – jego wynik sprzedaży próbuje też uzyskać miniaturowy shuffle. Najpopularniejszym kolorem nano jest czarny, a najmniej popularny okazał się kolor złoty, który został definitywnie wycofany z rynku.

10. Złe kolory

Pierwszym kolorowym iPodem był model mini. W jednej z partii w założeniach różowy iPod miał barwę amarantową. Choć te empetrójki nie trafiły do sklepów, dość szybko rozeszły się na aukcjach eBay.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.