W pierwszej połowie 2010 roku sprzedano łącznie 620,6 miliona telefonów komórkowych

Bez komórki jak bez ręki

Optimum PR

W Polsce sprzedaż telefonów komórkowych wciąż systematycznie rośnie, choć na 100 obywateli przypada już 110 aparatów. Pragniemy coraz bardziej funkcjonalnych modeli, ale nie zawsze nas na nie stać. Komórki zdominowały nasze życie. Z ich pomocą już nie tylko prowadzimy rozmowy i wysyłamy SMS-y, ale słuchamy muzyki, radia, robimy zdjęcia i filmy, wysyłamy i odbieramy maile, korzystamy z Internetu oraz gramy. To powoduje, że jesteśmy do nich coraz bardziej przywiązani. Według badań już blisko połowa z nas nie może sobie wyobrazić życia bez komórki.

W Polsce najwięcej aparatów sprzedaje Nokia. Na drugim miejscu uplasował się Samsung, któremu pola w ostatnim czasie ustąpił Sony Ericsson. W okresie ostatnich dwóch lat bardzo dynamicznie rósł popyt na nowoczesne, zaawansowane technologicznie aparaty. Poszukujemy modeli, z pomocą których można odtwarzać pliki multimedialne, robić dobrej jakości zdjęcia lub też wygodnie korzystać z Internetu.

Według GfK Polonia, w ubiegłym roku Polacy kupili ponad milion sztuk tego rodzaju aparatów, o 60 procent więcej niż w roku 2007. Jednak najnowsze smartfony wciąż pozostają poza zasięgiem finansowym statystycznego Polaka. Jedną z opcji tanich zakupów są propozycje serwisów aukcyjnych. W ofertach dostępnych na Allegro.pl zaawansowane modele kosztują ponad tysiąc złotych – średnio o kilkanaście do kilkudziesięciu procent taniej niż w salonach. W serwisie fruli.pl, który prowadzi licytacje smartfonów ceny sprzedaży są jeszcze bardziej atrakcyjne. Dlatego też nowe aparaty z wysokiej półki to bardzo pożądany towar, który jest tu najchętniej licytowany.

W pierwszej dziesiątce najbardziej poszukiwanych aparatów w serwisach oferujących porównywanie cen są te o bardzo bogatej funkcjonalności. „W serwisie jest ok. 240 proc. więcej rejestracji ofert sprzedaży telefonów komórkowych niż stacjonarnych. W Top 10 najczęściej wyszukiwanych telefonów znalazło się 5 modeli Nokia, 3 aparaty LG i 2 modele Samsung.” – powiedział Tomasz Maj z serwisu Nokaut.pl.

W serwisie Skąpiec.pl statystyka jest nieco inna. Tu ofert sprzedaży modeli komórkowych jest o 50 proc. więcej względem stacjonarnych. -Wśród modeli komórkowych najczęściej poszukiwanych przez kupujących króluje Nokia, która w pierwszej dziesiątce ma aż 6 modeli. 3 modele należą do firmy Sony Ericsson i jeden do Samsunga – jest to obecnie najbardziej popularny model – SGH-I900 Omnia. Jeśli chodzi o najbardziej popularne telefony stacjonarne Panasonic z 8 modelami detronizuje Siemensa, reprezentowanego w pierwszej dziesiątce przez 2 modele – powiedziała Monika Janiszewska, specjalistka ds. PR w serwisie Skapiec.pl.