Edytory internetowe umożliwiają edycję zdjęć bez konieczności instalowania czegokolwiek na komputerze

Darmowe retuszowanie fotografii online

Jako niedzielny fotograf, jesteś w zasadzie zadowolony ze swoich zdjęć. A jednak, gdyby tak się nad tym zastanowić: trochę retuszu tu, a kontrastu tam, i fotografie wyglądałyby naprawdę dobrze. Ale to nie jest jeszcze wystarczający powód, żeby płacić za program do edycji fotografii.

A może by tak skorzystać z serwisów edycyjnych online? Zasada jest prosta: ładujemy własne zdjęcia do odpowiedniego serwisu internetowego i tam bezpośrednio poprawiamy błędy, kadrujemy i skalujemy plik. Tak przygotowane ujęcia można od razu wysłać do znajomych i rodziny, wydrukować albo zapisać. Szczególnie praktyczne jest to w trakcie wyjazdów urlopowych, ale również w domu można skorzystać z tego typu usług, bo nie musimy wówczas instalować na własnym komputerze specjalnych programów.

Do najlepszych edytorów online należą: Cellsea (www.cellsea.com/media), nexImage (www.neximage.com), Photoshop Express (www.photoshop.com/express), Picnik (www.picnik.com) oraz Splash up (www.splashup.com). Wszystkie są bezpłatne, przynajmniej w wariancie podstawowym. Rejestracja jest wymagana tylko w przypadku Photoshop Express. Porównania z komercyjnymi programami, takimi jak Corel Paint Shop Pro czy Adobe Photoshop Elements, nie wytrzyma żaden z wymienionych serwisów, ale wprowadzenie standardowych poprawek, takich jak kadrowanie czy korekcja jasności, jest możliwe w każdym. Niektóre oferują nawet innowacyjne funkcje, na przykład Picnik (pędzle efektowe). W ogóle Picnik wydaje się bardzo solidny. Podczas korekcji ekspozycji wyświetla nawet histogram. Poza tym znajdziemy w nim sporo ładnych efektów specjalnych, które można według życzenia nanosić w formie półprzezroczystej albo ograniczyć do części zdjęcia. Oferta Premium w serwisie Picnik kosztuje 25 dolarów – za to otrzymujemy dodatkowe narzędzia, na przykład warstwy czy korekcja z użyciem krzywej tonalnej.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.