Dla zagubionych palmtop Garmin Asus Nuvifone G60

Kim jesteśmy i dokąd zmierzamy? Te dwa pytania nurtują ludzkość, odkąd po raz pierwszy człowiek stał się świadom swej osobowości. Na pierwsze pytanie nie dostaniemy szybko odpowiedzi. Na drugie odpowie wam Nuvifone.

Nuvifone to palmofon będący owocem współpracy dwóch firm, które postanowiły połączyć siły, żeby poradzić sobie z ostrą konkurencją na rynku. Pierwsza z nich, Garmin, wniosła do tego związku ogromne doświadczenie w dziedzinie nawigacji satelitarnej, a druga, Asus – umiejętność konstruowania wysokiej klasy palmofonów. Jedno i drugie zresztą doskonale widać, gdy patrzymy na przetestowane urządzenie: G60 po Asusie odziedziczył bardzo solidne wykonanie i dyskretną elegancję, a po drugim z ojców – swoją największą zaletę – prostotę obsługi.

Właśnie, to chyba pierwszy i jedyny dostępny w tej chwili na rynku palmofon, który jest tak, banalnie prosty w obsłudze. Interfejs graficzny systemu operacyjnego (w tej roli kolejna wariacja na temat Linuksa) przypomina interfejsy urządzeń do nawigacji samochodowej. Tworzą go wielkie, łatwe do trafienia palcem kolorowe ikonki, których tło może być białe albo czarne, w zależności od pory dnia. Wszystkie listy przewijane są kinetycznie, a wbudowany czujnik położenia daje systemowi znać, kiedy powinien zmienić orientację ekranu, co odbywa się w sposób niezwykle szybki i płynny. Nie łudźmy się – to nie jest urządzenie dla oczekującego superbajerów gadżeciarza czy wymagającego biznesmena, dla których prostota Nuvifona G60 okaże się jego największą wadą. Gdzie tu współpraca z serwerami Exchange? Gdzie obsługa Office’a? Wreszcie gdzie możliwość instalowania dowolnych aplikacji? Nie ma. Bo to urządzenie przeznaczone jest dla tych, którzy nie lubią błądzić – nie tylko po drogach, ale i po meandrach skomplikowanego menu o tysiącu opcji.

Mimo wszystko prostota nie oznacza w przypadku synka dwóch ojców prymitywizmu. Otrzymujemy do dyspozycji wszystkie naprawdę ważne funkcje (poczta, multimedia, przeglądarka WWW, kontakty, kalendarz, drobne aplikacje narzędziowe), a szczegóły, w których zwykł tkwić diabeł, są naprawdę dopracowane. Wrażenie zrobiła na mnie możliwość ustawienia polskiego układu klawiatury dotykowej – Nuvifone G60 okazał się jedynym palmofonem, który po wyjęciu prosto z pudełka oferuje wprowadzanie polskich znaków diakrytycznych palcem, i to za pomocą zaledwie jednego kliknięcia (Alt+Litera).

Dane techniczne:

System: Linux

Pamięć: 128 MB pamięci RAM, 4 GB pamięci stałej

Wyświetlacz: 3,55″, 272×480, dotykowy

Wyposażenie: Bluetooth 2.0, Wi-Fi 802.11b+g, micro USB, slot kart microSDHC, audio 2,5 mm, odbiornik GPS

Moduł telefoniczny: 850/900/1800/1900 MHz, GSM/GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA

Aparat fotograficzny: 3 Mpix z autofokusem

Wymiary i waga

:

112×58,1×14,6 mm/137 g

POESUMOWANIE:

Bardzo szybki, niesłychanie wygodny, genialnie prosty, ale nie prymitywny – doskonała propozycja dla tych, którzy nie chcą się czuć zagubieni.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.