Dotykowy supernetbook Asus Eee PC T912

W moje ręce trafiło urządzenie, które łączy w sobie niedużą wagę, rozsądną cenę, ekran dotykowy oraz świetnie przemyślany i opracowany interfejs. Czyżby Święty Graal projektantów sprzętu mobilnego został odnaleziony?

Asus Eee PC T91 to komputerek ważący mniej niż kilogram, nie grubszy od pudełka zapałek i wyposażony w dotykowy ekran, który można ustawić jak w zwykłym notebooku albo położyć płasko, jak w tablecie. Jest malutki: bez problemu zmieści się nie tylko w damskich torebkach ale nawet w kieszeni wojskowych spodni M65, czyli popularnych bojówek! Kupujący mogą wybrać konfiguracje z wbudowanymi dwoma spośród trzech możliwych dodatków – odbiornikiem GPS, modemem 3G i tunerem telewizyjnym. Szczególnie opcja wbudowanej nawigacji świetnie pasuje do dotykowego interfejsu T91.

Interfejs ten, noszący nazwę Doorways, zasługuje na osobną wzmiankę. Jest intuicyjny, szybki i bardzo przejrzysty. Łączy estetykę z wygodą obsługi. Oprócz zwykłego pulpitu Windows otrzymujemy do dyspozycji ekran z widgetami Yahoo (ta funkcja w naszym kraju raczej nie zdobędzie wielkiej popularności) oraz ekran będący czymś w rodzaju interfejsu przerośniętego PDA. Dzięki temu ostatniemu, posługując się wyłącznie dotykiem, możemy zarządzać działaniem komputera, uruchamiać, zamykać i przełączać aplikacje, robić notatki – zarówno rysunkowe, jak i tekstowe – sprawdzać pocztę czy surfować po WWW.

Niestety, ekran jest rezystywny. Pozwala to, co prawda, używać zarówno rysika, jak i palców, ale powoduje też, że czasem trzeba się nieźle namęczyć, żeby ekran zareagował. Dotykowe metody wprowadzania tekstu są niedopracowane – wirtualna klawiatura nie działa najlepiej i, podobnie jak w przypadku rozpoznawania pisma, nie daje możliwości wprowadzania polskich znaków. Podczas typowego użytkowania bateria wystarcza tylko na ok. 2,5 h.

A więc, panowie projektanci, wracajcie do pracy – poszukiwania mobilnego Graala nie zostały zakończone. Teraz jednak dzięki T91 wiecie nie tylko, w którym kierunku podążać, ale też, że cel jest całkiem niedaleko.

Cena:

ok. 2400 zł

Dane techniczne:

System: Windows XP

Procesor: Intel Atom Z520

Pamięć RAM: 1GB

Dysk twardy: 16 GB SSD

Ekran: 8,9″ 1024×600 LED, dotykowy, rezystywny

Złącza: 2 USB, Ethernet, czytnik kart SD/MMC, D-Sub, GPS, tuner TV

Łączność: Wi-Fi 802.11 b/g, Bluetooth 2.0

Wymiary i waga: 225×163×28/990 g

PODSUMOWANIE:

Gdyby nie niska czułość ekranu i problemy z wprowadzaniem tekstu, Asus T91 byłby niemal idealnym komputerem mobilnym. Przydałaby się też pojemniejsza bateria.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.