KOffice 2.0.0 wydany

Przez kilka ostatnich lat zespół przerabiał framework na bardziej elastyczny. Zamiarem było zwiększenie integracji pomiędzy komponentami KOffice’a, zmniejszenie powielenia funkcjonalności oraz ułatwienie tworzenia i utrzymywania nowych funkcji. Co więcej, zaimplementowano nowe podejście do interfejsu użytkownika i interakcji z nim, by wesprzeć nowe możliwości.

Office 2.0 nie ma wszystkich funkcji KOffice’a 1.6. Funkcjonalność wydania 1.6 powróci w nadchodzących wersjach 2.1 oraz 2.2 i w większości przypadków ma być lepiej zaimplementowana i bardziej wydajna.

KOffice 2 jest pakietem bardziej elastycznym niż KOffice 1. Dzięki koncepcji Kształtów płatków (Flake Shape) integracja pomiędzy komponentami stała się silniejsza. Płatek może być prosty, jak kwadrat albo okrąg, bądź złożony, jak wykres lub zapis nutowy. Za pomocą Płatka dowolna aplikacja KOffice’a może obsługiwać dowolny kształt. Na przykład KWord może zagnieździć mapę bitową, Krita potrafi zagnieździć grafikę wektorową, a Karbon wykresy. Ta elastyczność sprawiła, że całość jest bardziej zintegrowana, ale nie tylko. Dzięki niej można z łatwością tworzyć nowe aplikacje, na przykład skierowane do specjalnych grup użytkowników, jak dzieci lub przedstawiciele konkretnych zawodów.

Wszystkie składniki KOffice’a mają nowy graficzny interfejs użytkownika (GUI), lepiej dopasowany do dzisiejszych szerokich ekranów. GUI składa się z przestrzeni roboczej (workspace) i bocznego panelu, który przechowuje dokowane narzędzia. Każde narzędzie można zdjąć z doku, by stworzyć samodzielne okno. Preferencje użytkownika są oczywiście zapisywane i wczytywane przy następnym uruchomieniu KOffice’a.

Format OASIS OpenDocument (ODF) jest standardem ISO dla wymiany dokumentów biurowych. ODF został wybrany jako narodowy standard w wielu krajach. KOffice także go używa. Gwarantuje to interoperacyjność z wieloma innymi pakietami biurowymi, takimi jak OpenOffice.org i MS Office. Zespół KOffice’a ma swoich reprezentantów w komitecie technicznym do ODF przy OASIS. Uczestniczyli oni w procesie kształtowania się ODF od samego początku.

KOffice jest dostępny na Linuksa w środowiskach KDE oraz GNOME, a także na Windows i Macintosha. Wersja na Solarisa pojawi się wkrótce. Wersja na inne systemy UNIX-owe ukaże się niedługo po finalnym wydaniu. Możliwe, że wydania na Windows i Macintosha ujrzą światło dzienne po pewnym czasie, jeżeli inne pakiety, od których zależy KOffice, będą wymagały przetestowania.