Maj pełen robaków

W ubiegłym miesiącu nękały nas dwa nowe szkodniki: Palevo.ddm oraz Swizzor.a. Dały też o sobie znać różne odmiany Sality.

Majowy ranking nie zawiera istotnych zmian – pojawiły się tylko dwie nowości: robak P2P Palevo.ddm oraz trojan Swizzor.a. Robak ten, oprócz rozprzestrzeniania się w różnych publicznych sieciach P2P, infekuje nośniki przenośne, co pomaga mu rozprzestrzeniać się jeszcze szerzej. Z kolei trojan wykorzystuje interesujące i wyrafinowane sztuczki zaciemniania kodu oraz metody maskowania swojej obecności w systemie. Ponieważ każdego dnia na serwerach cyberprzestępczych generowane są setki nowych wariantów tego szkodliwego oprogramowania, znalazł się w obu majowych rankingach.

Wszystkie szkodliwe programy, programy reklamujące oraz potencjalnie niechciane programy z pierwszego zestawienia można pogrupować według głównych klas wykrywanych przez nas zagrożeń. W ostatnich kilku miesiącach zmiany w rozkładzie tych klas nie przekroczyły 5%. W maju na komputerach użytkowników wykryto w sumie 42 520 unikatowych szkodliwych programów, programów reklamujących oraz potencjalnie niechcianych programów – prawie tyle samo co w zeszłym miesiącu.

Drugie zestawienie zawiera dane pokazujące, które szkodliwe programy najczęściej infekowały obiekty wykrywane na komputerach użytkowników. W rankingu tym dominują szkodliwe programy zdolne do infekowania plików. Wbrew trendowi występującemu w ostatnich miesiącach, w maju odnotowano więcej zmian w drugim rankingu niż pierwszym.

Najbardziej interesujące zmiany to trzecie miejsce zajmowane przez debiutanta – Trojan-Clicker.HTML.IFrame.aga – oraz pojawienie się, co prawda na samym dole rankingu, wirusa Virus.Win32.Sality.ae. IFrame.aga jest kolejną wersją ramki iframe, którą szeroko rozpowszechniony wirus Virus.Win32.Virut.ce wykorzystuje do infekowania stron internetowych. Natomiast Sality.ae jest najnowszą wersją znanego wirusa Sality. Ten nowy wariant zstąpił Sality.y, który wypadł z rankingu w styczniu. W rezultacie, zestawienie zawiera trzech przedstawicieli tej rodziny. Mimo że Sality.ae uplasował się na końcu drugiego rankingu, sadząc po jego poprzednich wersjach, możemy się spodziewać, że szkodnik ten zacznie piąć się wyżej.

Raport został opracowany przez firmę Kaspersky Lab.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.