Opera wciąż znajduje się na marginesie rynku desktopowych przeglądarek - ale na mobilnych urządzeniach zdecydowanie króluje!

Mobilne wyszukiwanie rośnie na całym świecie

Internetowe trendy

Google jest najpopularniejszą wyszukiwarką według najnowszego raportu „Stan sieci mobilnej” przygotowanego przez Opera Software. Raport dostarcza informacje dotyczące głównych trendów światowego Internetu mobilnego. Pełny raport jest dostępny na: http://www.opera.com/smw/.  Najnowszy raport, oprócz światowych tendencji i zestawień krajowych, skupia się na Internecie mobilnym Azji południowo-wschodniej i mobilnym wykorzystywaniu wyszukiwarek.

W maju 10,2% przeglądanych w Polsce stron było związanych z wyszukiwaniem. Polski użytkownik przejrzał średnio 16,9 tego typu stron w przeciągu miesiąca. Wśród wyszukiwarek, jak na całym świecie, największą popularnością cieszyło się u nas Google, na drugim miejscu znalazło się Yahoo.

Ilość przeglądanych stron wzrosła w Polsce od maja 2008 r. o 154%, liczba unikalnych użytkowników – o 65,5%. Polski użytkownik przejrzał w zeszłym miesiącu średnio 165 stron przy pomocy urządzeń mobilnych. Strony najchętniej odwiedzane przez polskich internautów:

  1. nasza-klasa.pl,
  2. google.com,
  3. lajt.onet.pl

Telefony komórkowe, przez które użytkownicy Opery Mini w Polsce najchętniej łączyli się z Internetem:

  1. Sony Ericsson K800i,
  2. Nokia 6300,
  3. Sony Ericsson K550i

W maju 2009 r. Opera Mini miała prawie 25,4 miliony użytkowników, co stanowi wzrost o 8,4% w porównaniu z kwietniem i aż o ponad 136% w porównaniu z majem 2008. Te dane dotyczą tylko użytkowników, którzy sami zainstalowali przeglądarkę w swoim telefonie komórkowym.  Te 25,4 miliony obejrzały w maju ponad 9,6 miliardów stron. Od kwietnia oglądalność stron skoczyła o 11%, a w skali rocznej – o 227%.

W maju użytkownicy Opery Mini wygenerowali dla operatorów ponad 160 milionów megabajtów danych. W porównaniu z kwietniem oznacza to wzrost o 5,6%.  Dane w Operze Mini są kompresowane o 90%. Gdyby nie ten fakt, użytkownicy przeglądarki obejrzeliby prawie 1,5 petabajta danych w zeszłym miesiącu. Od maja 2008 r. przesył danych zwiększył się o 245%.

W czołówce krajów o największej liczbie użytkowników, Indie wspięły się kosztem Ukrainy, zaś Polska ponownie zepchnęła Nigerię z 9. miejsca. Mimo to Facebook też nie może usiedzieć w miejscu. Ostatecznie wyprzedza  Friendster  w Indonezji i powiększa swój udział w południowowschodniej Azji.

Google umacnia sie na pozycji globalnego lidera, ale Yandex i Baidu ciągle są pierwsze w odpowiednio: Rosji i Chinach. Natomiast Yahoo jest szczególnie mocne w Indonezji i Nigerii. Użytkownicy Opery Mini w Indiach i Nigerii najchętniej korzystają z wyszukiwarek. 16,3% oglądanych stron w Indiach tam związanych z wyszukiwaniem, a użytkownicy oglądają tam 63,7 stron związanych z wyszukiwaniem w miesiącu.  W Nigerii było to średnio 26,6% tego typu stron i 49,6 odsłon na użytkownika w ciągu miesiąca. Użytkownicy ukraińscy za to korzystają z wyszukiwarek najmniej chętnie: tyko 0,7% odwiedzanych tam stron ma związek z wyszukiwaniem, a średnia takich odwiedzanych stron w miesiącu to 4,3.