Multimedialny komputer zawiesza się podczas uruchamiania

Nasz czytelnik jest sfrustrowany. Bardzo się cieszył z zakupu nowego projektora do kina domowego, tymczasem okazało się, że po podpięciu projektora za pośrednictwem łącza HDMI do komputera – Acer Aspire iDEA 500 – ten nie chce się uruchomić. W przypadku telewizora przyłączonego za pośrednictwem interfejsu SCART komputer nadal, tak jak dotychczas, działa bez zarzutu. Czytelnik zwrócił się o pomoc do naszego laboratorium testowego.

DIAGNOZA

Po otrzymaniu komputera podpięliśmy go za pośrednictwem HDMI do telewizora LCD, który akurat testowaliśmy. Komputer zawiesił się już w trakcie uruchamiania. Wobec tego projektor od razu zostaje wykluczony z możliwych źródeł problemów, koncentrujemy się więc na komputerze Acer. Gdy połączenie HDMI utworzymy przy włączonym komputerze, wszystko działa bez zarzutu. Interfejs HDMI, który również podejrzewaliśmy, najwyraźniej nie jest źródłem problemu. Teraz zaczynają się schody. Aktualizujemy firmware oraz sterowniki Acera – bez efektu. W tej sytuacji może nam pomóc jedynie Google. Według zdobytych informacji problem można rozwiązać poprzez modyfikację niektórych ustawień w BIOS-ie.

ROZWIĄZANIE

Postępujemy zgodnie z instrukcją i zmieniamy następujące ustawienia w BIOS-ie: w menu »Advanced BIOS Features« wyłączamy biały ekran powitalny poprzez zmianę opcji »Silent boot« na »Disabled«. Wartości wpisów »Small Logo« oraz »Configure Table« zmieniamy na »Enabled«. Po zapisaniu modyfikacji ponownie uruchamiamy komputer – wyłącznie z podpiętym urządzeniem HDMI. Wszystko działa bez zarzutu. Komputer się uruchamia, a rozdzielczość telewizora LCD zostaje prawidłowo rozpoznana i wyświetlona.

Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.