MSI 790FX-GD70 to obecnie najlepsza płyta z gniazdem AM3.

Nowy ranking sprzętu – płyty główne AMD AM3!

Rankingi sprzętu

Po tygodniach przygotowań uruchomiliśmy nowy ranking sprzętu – płyt głównych z gniazdem AM3 dla procesorów AMD. Nowy rodzaj gniazda to bezpośredni następca AM2 (oraz AM2+), który pojawił się na rynku ponad trzy lata temu.

Dostępność płyt głównych z gniazdem AM3 jest wciąż niewielka, jednak mimo to udało nam się już przetestować osiem urządzeń tego typu. Ta lista z będzie się wydłużać i z pewnością już niebawem osiągnie kilkadziesiąt pozycji.

Gigabyte GA-MA770T-UD3P to najtańsza płyta z gniazdem AM3.
Gigabyte GA-MA770T-UD3P to najtańsza płyta z gniazdem AM3.

Obecnie najlepszą płytą z podstawką AM3 jest 790FX-GD70 firmy MSI. Cena urządzenia jest dosyć wysoka, ale za te pieniądze dostajemy bezsprzecznie najlepszy produkt. Jeżeli chcemy złożyć tani komputer, warto zainteresować się urządzeniem Gigabyte GA-MA770T-UD3P. Kosztuje nieco ponad 300 zł i według nas ma najlepszy stosunek możliwości do ceny.

Potrzeba wprowadzenia nowego gniazda wyniknęła z potrzeby zaimplementowania obsługi pamięci DDR3, bowiem wcześniejsza podstawka wspierała tylko pamięci DDR2. Warto przypomnieć, że gniazda AM2/AM2+ są zbliżone konstrukcyjnie do AM3. Dlatego procesory z podstawką AM3 mogą pracować z płytami głównymi AM2/AM2+, jednak sytuacja odwrotna nie jest możliwa. Oznacza to, że procesor AM2/AM2+ nie będzie działał na nowoczesnej płycie z podstawką AM3.

Sprawdź nowy, aktualny ranking płyt głównych z gniazdem AMD AM3.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News