W ciągu pierwszych dwóch miesięcy 2010 roku, Microsoft sprzedał 30 milionów egzemplarzy Windowsa 7

Ściągnij za darmo Windows 7 RC!

W kilku krokach pokazujemy jak zainstalować Windows 7 RC, który będzie działał legalnie przez cały rok! Jedyny warunek, jaki musisz spełnić, to zainstalowanie go do końca czerwca.

Wydatek rzędu 400 zł, bowiem tyle kosztuje system Windows Vista Home Premium, to coś, na co nie każdy może sobie pozwolić. Czy któraś z dystrybucji Linuksa to jedyna alternatywa? Niekoniecznie! Jeżeli nie masz ochoty uczyć się na nowo charakterystyki i obsługi systemu, Microsoft ma dla ciebie w pełni legalną i funkcjonalną darmową wersję Windows! Tylko gdzie tkwi haczyk?

Release Candidate

Microsoft ciężko pracuje nad następcą systemu Vista. Windows 7 jest już prawie ukończony. Aby ułatwić programistom wykonanie ostatecznych szlifów, najnowszy Windows został udostępniony każdemu chętnemu, aby mógł przetestować system i przesłać swoje uwagi na temat błędów i niedoróbek. Ostateczna wersja Windows 7 będzie więc nieco różnić się od opisywanej tu edycji Release Candidate. Ale bez obaw! System już w tej chwili w pełni nadaje się do wygodnej pracy. Licencja będzie ważna przez cały rok, ale można ją uzyskać tylko i wyłącznie do końca czerwca.

Skąd pobrać darmowego Windowsa?

Windows 7 RC nie jest trudny do odnalezienia: Microsoft sam zachęca do testów na swojej stronie internetowej. Należy się więc udać pod adres http://www.microsoft.com/windows/windows-7/download.asp, gdzie znajduje się formularz, dzięki któremu zamówimy plik z systemem. Witryna zapyta się o rodzaj procesora, jaki jest zainstalowany w naszym komputerze (jeżeli komputer został kupiony w ciągu ostatnich 3 lat, najprawdopodobniej jest to układ 64-bitowy, w przeciwnym razie należy się upewnić w Internecie, sprawdzając w wyszukiwarce swój model) oraz o język, w jakim system ma pracować. Na początek wybierzmy angielski (chyba, że czujemy się mocniejsi w innym obcym języku). Czy to oznacza, że system nie będzie się z nami komunikował w języku polskim? Skądże znowu! Jednak polską wersję interfejsu w wersji RC systemu należy pobrać osobno, po instalacji. Witryna poprosi jeszcze o nasze dane konta Windows Live. Jeżeli nim nie dysponujemy, zostanie nam zaproponowana darmowa rejestracja. To już ostatnia formalność: na wskazany adres emailowy zostanie nam wysłany link do pobierania systemu.

Do instalacji przystąp!

Do przygotowania się do instalacji potrzebna nam będzie czysta płyta DVD oraz program nagrywający. Plik, jaki pobraliśmy ze strony Microsoftu, to obraz ISO. Oznacza to, że przy przenoszeniu go na płytę należy wybrać opcję „Nagraj obraz” (lub „Burn Image”, jeżeli nasza aplikacja jest w języku angielskim). Ostatnie przygotowania to przeniesienie ważnych dla nas danych z dysku systemowego w bezpieczne miejsce oraz zanotowanie klucza instalacyjnego, który został nam przysłany wraz z linkiem do pobierania. Gotową płytę DVD z systemem umieszczamy w napędzie a następnie uruchamiamy ponownie komputer.

Po restarcie przywita nas instalator, który zapyta o układ stosowanej przez nas klawiatury (najprawdopodobniej interesuje nas „Polski (Programisty)”) oraz poprosi o wybranie dysku systemowego. Należy zachować szczególną ostrożność – wskazanie dysku, na który przenieśliśmy nasze dane doprowadzi do ich utraty! Ostatni krok to podanie klucza instalacyjnego, który wcześniej zanotowaliśmy z emaila od Microsoftu. Instalator rozpocznie kopiowanie plików po czym uruchomi ponownie komputer. Należy pamiętać o tym, że jeżeli po restarcie nie usuniemy płyty z napędu, instalator odezwie się ponownie. Wyjmijmy ją więc tuż po tym, jak komputer zacznie pracować na nowo.

Przygotowanie systemu do pracy

Windows 7 jest już prawie gotowy do pracy. Pozostaje nam tylko instalacja polskiego pakietu językowego oraz sterowników. Obu tych czynności dokonamy przez aplet Windows Update. Znajduje się on w dziale Bezpieczeństwo (Security) w Panelu Sterowania (Control Panel), który z kolei znajdziemy w Menu Start. Po wybraniu opcji „Check for Updates” system zacznie poszukiwania dostępnych aktualizacji i sterowników. Wybieramy wszystkie, które zostały odnalezione, a także pakiet językowy, który nas interesuje („Polish”). Windows poprosi nas o kolejny restart komputera. Tym razem już ostatni.

Rozwiązywanie problemów

„Płacę, więc wymagam!” – słuszna zasada i jakże prawdziwa w przypadku nowego Windowsa. Jako ze został on udostępniony jako niegotowa, darmowa wersja testowa, to producenci sprzętu nie śpieszą się z udostępnianiem sterowników w usłudze Windows Update. Na szczęście Windows 7 w większości przypadków zadowoli się sterownikami od Windows Vista. Dlatego też jeżeli jakieś urządzenie wciąż nie działa, warto udać się na witrynę internetową jego producenta. Sterowniki zazwyczaj są umieszczane w działach o nazwach podobnych do „Wsparcie”, „Download”, „Pobieranie”, „Support” tudzież „Drivers”.

Pytania i odpowiedzi:


1.  Jakie wymagania musi spełnić mój komputer do pracy z Windows 7?

Procesor o częstotliwości taktowania co najmniej 1 GHz, 2 gigabajty pamięci RAM, karta graficzna zgodna ze standardem DirectX 9. Do komfortowej pracy przyda się dwugigahercowy procesor i 3 gigabajty pamięci operacyjnej. Sam system pochłania niecałe 20 gigabajtów pamięci dysku

2.  Czy posiadanie wersji RC upoważnia mnie do zniżek lub darmowego uaktualnienia do gotowej, ostatecznej wersji Windows 7?

Nie. Wersja Release Candidate jest dedykowana entuzjastom firmy Microsoft, którzy chcą sprawdzić Windows 7 w akcji i pomóc w jego doskonaleniu. Windows 7 Final należy kupić osobno.

3.  Czy muszę się pozbywać obecnej wersji Windowsa, by móc zainstalować Windows 7?

Nie. Windows 7 można zainstalować jako system alternatywny. Po prostu podczas należy mu wydzielić dysk, na którym nie znajdują się ważne dla nas dane ani obecny system operacyjny. Po zakończeniu instalacji przy każdym uruchomieniu komputera będziemy pytani jaki system ma zostać załadowany

4.  Mam legalny system Vista lub XP – czy warto się przesiadać już teraz na Windows 7?

Odpowiedź na to pytanie niewątpliwie jest subiektywna. Naszym zdaniem: nie. Windows 7 RC to wciąż niegotowy produkt, zaś zarówno XP jak i Vista to dojrzałe i sprawne systemy. Tym niemniej jedno jest pewne: Windows 7 to świetnie zapowiadający się produkt. W momencie premiery wersji ostatecznej warto się w niego zaopatrzyć, bowiem zawiera setki usprawnień i nowości wobec poprzedniej wersji. Zmiany szerzej opisaliśmy w tym artykule.

5. Skoro Windows 7 RC jest niegotowym produktem, to czemu go polecacie?

Po pierwsze: jest za darmo. Ale jak wiadomo, to nie wszystko. Na szczęście wersja RC działa zdumiewająco stabilnie i sprawnie. Na tyle dobrze, że może nam służyć jako normalny system do pracy, jeżeli nie stać nas na obecne wersje Windows a Linux nam nie odpowiada. Należy tylko pamiętać o trzymaniu istotnych danych w bezpiecznym miejscu w razie nieoczekiwanej awarii.

6. Gdzie mogę szukać pomocy w razie problemów?

Windows 7 RC jest dostępny wyłącznie do testów, zatem nie należy się spodziewać pomocy ze strony Microsoftu. Na szczęście wielu entuzjastów już z niego korzysta i chętnie udziela porad. Wielu z nich udziela się na Forum witryny CHIP.pl. Wystarczy udać się do działu Windows, poszukać, czy ktoś nie miał podobnego problemu, a jeśli nie: założyć własny nowy temat. Pamiętajmy o regulaminie!

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.