Nowe CPU wyposażono w dwukanałowy kontroler pamięci DDR2 oraz magistralę systemową HyperTransport 3.0.

Sześć serwerowych rdzeni w procesorze AMD Opteron

AMD oficjalnie zapowiada sześciordzeniowe procesory Opteron, skierowany oczywiście do segmentu serwerowego. Nowe układy są o 34 procenty wydajniejsze od poprzedniej generacji.

Są pięć miesięcy wcześniej niż planowano – nowe serwerowe procesory firmy AMD o nazwie kodowej Istanbul. Pierwszy raz wspominaliśmy o nich już w lutym 2009 roku, jednak teraz amerykański producent oficjalnie przedstawia ich możliwości. Po pierwsze cechuje je o 34 procenty wyższa wydajność na zużyty wat mocy, w porównaniu z poprzednią generacją 4-rdzeniowych układów.

Istanbul to nie są pierwsze serwerowe procesory wytworzone w technologii 45 nanometrów, które oparto na architekturze Direct Connect Architecture dla serwerów z dwoma, czterema lub ośmioma gniazdami (łącznie maksymalnie 48 rdzeni). AMD oczekuje, że nowe Opterony będą dostępne jeszcze w tym miesiącu poprzez wiodących dostawców OEM – Cray, Della, HP, IBM oraz Sun Microsystems.

Procesory zostały wytworzone w 45-nanometrowej technologii, posiadają sześć rdzeni i są kompatybilne z gniazdem Socket F, co znacznie ułatwi migrację do nowych modeli. Ponadto nowe CPU wyposażono w dwukanałowy kontroler pamięci DDR2, 6 MB podręcznej pamięci L3 cache oraz magistralę systemową HyperTransport 3.0.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.