Jeszcze wiele wydarzeń nas czeka w tym roku na rynku kart graficznych

Układ Larrabee prawie jak GeForce GTX 285

Intel Larrabee

Pomimo wcześniejszej krytyki ze strony pracowników nVidii, układ graficzny o nazwie Larrabee, złożony z wielu prostych procesorów w architekturze x86, może jednak spokojnie konkurować z kartami graficznymi obydwu kalifornijskich producentów – AMD i nVidii. Pierwsze testy próbnych egzemplarzy (przeprowadzone przez samego Intela) wykazują, że Larrabee nie ustępuje karcie graficznej GeForce GTX 285 pod względem wydajności.

Oczywiście musimy pamiętać, że owy GeForce jest obecny na rynku już jakiś czas, a AMD i nVidia już pracują nad serią kart nowej generacji, które opierając się na procesorach wytworzonych w technologii 40 nanometrów, będą znacznie bardziej wydajne od modeli aktualnie znajdujących się na rynku, w tym GTX 285.

Reklama

Nie wiemy jednak jaką cenę Intel zażyczy sobie za swój najnowszy układ graficzny. Jeśli będzie ona niska, to z pewnością Larrabee może zamieszać w segmencie kart oferujących „średnią” wydajność.

Należy również pamiętać, że premiera układu przewidziana jest na koniec 2009 lub początek 2010 roku, zatem Intel być może do tego czasu zdąży wyciągnąć jakiegoś asa z rękawa i zaskoczy nie tylko nas, ale również nVidię i AMD. Czas pokaże.