Rozdzielczość 1279×1024 nie jest prawidłowa. Jednak brak jednej kolumny pikseli nie powinien przeszkadzać.

Vista redukuje rozdzielczość ekranu

W wydaniu 01/09 opisywaliśmy przypadek czytelnika, który nie potrafił zmusić systemu Windows Vista do wyświetlenia obrazu w rozdzielczości, która nie była akceptowana przez monitor. Problem rozwiązaliśmy poprzez usunięcie z systemu nowych sterowników Nvidii i wykorzystanie domyślnego sterownika Microsoftu. W związku z tym zagadnieniem otrzymaliśmy szereg listów z propozycjami innych rozwiązań.

Żadna z sugestii nie była naprawdę innowacyjna, a my już wszystko wypróbowaliśmy. Mimo to nie byliśmy do końca zadowoleni z naszego rozwiązania. Instalacja starego jak świat sterownika, który działał od zawsze, była w zasadzie poniżej naszej godności. Zebraliśmy więc wszystkie proponowane rozwiązania i poprosiliśmy czytelnika o ponowne dostarczenie monitora. Właściciel się zgodził, a my wypróbowaliśmy naprawdę wszystko: niezliczone konfiguracje sterowników, inne karty graficzne, inne przewody, różne wersje Visty. Jednak nic nie pomagało. Przetestowaliśmy wszystkie zaproponowane przez czytelników rozwiązania – bez efektu! Kilka osób radziło nam, aby skorzystając z zaawansowanego menu sterowników Nvidia i tam samodzielnie podać natywną rozdzielczość monitora wynoszącą 1280×1024, łącznie ze wszystkimi opcjami: za każdym razem tworzenie odpowiedniego wpisu kończyło się informacją o błędzie. Jeden z laborantów, którego cierpliwość niemal się wyczerpała, wpisał jako domyślną rozdzielczość 1200×1000 pikseli. I proszę: ta rozdzielczość została przez sterownik zaakceptowana.

Teraz zbliżaliśmy się do natywnej rozdzielczości monitora – osiągnęliśmy dokładnie 1279×1024. Właśnie w tej rozdzielczości pracuje aktualnie nasz czytelnik: brakującej kolumny pikseli nie byliśmy w stanie dostrzec na ekranie, a wszystko działało z najnowszymi sterownikami Nvidia – czasami warto popróbować!

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.