Wakacyjny niezbędnik fotografa

Co zabrać na urlop oprócz aparatu i kamery

Ogólnie akcesoria do aparatów i kamer można podzielić na dwie podstawowe grupy. Pierwsza to wszelkiego typu produkty, które na różne sposoby ułatwiają i uprzyjemniają fotografowanie. Zaliczają się do niej plecaki, torby czy futerały na sprzęt foto-wideo, a także zapasowe akumulatory, gripy, banki danych, paski naramienne, nakładki ochronne oraz cały szereg akcesoriów do czyszczenia sprzętu. Bez nich filmowanie czy fotografowanie nieraz mogłoby zamienić się w mordęgę, jednak w praktyce nie wpływają one w żaden istotny sposób na jakość rezultatów naszych działań.

Co innego druga grupa akcesoriów, do której zaliczyć można wszystkie te dodatki, które wyraźnie zwiększają możliwości sprzętu foto-wideo. Statywy umożliwiają zarejestrowanie stabilnego nagrania wideo i wykonanie zdjęcia przy długich czasach naświetlania, konwertery rozszerzają zakres ogniskowych obiektywów, filtry zmieniają tonację barwną zdjęć, a obudowy podwodne otwierają zupełnie nowe pole do eksploracji. Tego typu dodatki są jednak z reguły dość drogie, co zmusza nas do zastanowienia się, które z nich przydadzą się w pierwszej kolejności. W artykule zaprezentujemy nasz autorski wybór najważniejszych akcesoriów z obu grup.

Tuningowanie aparatu

Zewnętrzna lampa błyskowa

Ma znacznie większą moc niż wbudowana, dzięki czemu prawidłowo naświetlimy obiekty znajdujące się nawet kilkadziesiąt metrów od aparatu. Najważniejsza jest jednak możliwość obrócenia palnika w górę lub bok i uzyskanie w ten sposób ładnego, rozproszonego światła odbitego od sufitu lub ściany.
Ceny: 300–1800 zł

Obudowa podwodna

Umożliwia wykonywanie zdjęć pod wodą. W zależności od klasy (i ceny) obudowy pozwalają na zanurzanie aparatu na różną głębokość: niektóre tylko do3 metrów, a inne nawet do 100 metrów.
Ceny: 100–12 000 zł

Statyw

Daje nam zupełnie nowe możliwości fotograficzne, np. podczas robienia zdjęć nocnych, panoramicznych lub fotografii typu HDR. Nie musi być duży i ciężki, jeśli więc mamy dobry plecak fotograficzny nie odczujemy nawet, że go nosimy.
Ceny: 100–3000 zł

Konwerter optyczny

Rozwiązanie dla tych, którzy chcą zwiększyć możliwości obiektywu. Konwertery szerokokątne skracają ogniskową (0,5–0,7x), a telekonwertery ją wydłużają (1,5–2x). Niestety, oba rozwiązania mają też pewien wpływ na obniżenie jakości zdjęć.
Ceny: 50–700 zł

5 sposobów na ochronę cennego sprzętu

1. Na stałe nałóż na obiektyw filtr neutralny lub UV. Uchroni on przednią soczewkę obiektywu przed zarysowaniem, ochroni też cenne powłoki przeciwodblaskowe.

2. Używaj torby lub plecaka fotograficznego dobrej firmy. Nawet jeśli sprzęt wideo lub fotograficzny upadnie na twarde podłoże, wyjdzie z tego bez szwanku.

3. Zabezpiecz ekran LCD aparatu folią ochronną lub specjalną plastikową nakładką. Wyświetlacz to jeden z elementów aparatu, które najłatwiej ulegają uszkodzeniu.

4. Na plaży staraj się korzystać z obudów podwodnych nawet wtedy, gdy fotografujesz na powierzchni. Pamiętaj, że woda morska łatwo i szybko niszczy najtrwalszy sprzęt.

5. Trzymając kamerę lub aparat, zawsze korzystaj z paska nadgarstkowego, który zabezpieczy sprzęt przed upadkiem w razie wyślizgnięcia się z ręki. W przypadku lustrzanek podczas fotografowania warto kilkukrotnie okręcić paskiem przedramię.

futeraŁ Pozwala zachwać porządek i oddzielić karty puste od zapełnionych.
futeraŁ Pozwala zachwać porządek i oddzielić karty puste od zapełnionych.

Tania pojemność

Do niedawna najlepszym sposobem na zapewnienie sobie dużej ilości miejsca na zdjęcia było kupno wyspecjalizowanego banku danych, z wbudowanym czytnikiem kart i dyskiem twardym. Obecnie karty pamięci są jednak tak tanie i pojemne, że najlepszym rozwiązaniem jest kupno kilku dodatkowych egzemplarzy. Ponadto bezpieczniej jest przechowywać zdjęcia na kilku mniejszych kartach flash niż na jednej o dużej pojemności.

W epoce aparatów cyfrowych stosowanie filtrów UV nie jest niezbędne, ale przydają się jako ochrona obiektywu.
W epoce aparatów cyfrowych stosowanie filtrów UV nie jest niezbędne, ale przydają się jako ochrona obiektywu.

Jeszcze lepsze barwy

Zarówno współczesne cyfrówki, jak i programy graficzne pozwalają na podbicie kolorystyki zdjęć, lecz ani jedno, ani drugie rozwiązanie nigdy nie zastąpi prawdziwego filtra polaryzacyjnego. Dzięki niemu podkreślimy na zdjęciu rysunek nieba i chmur, ożywimy zieleń trawy lub czerwień dachów, a także zlikwidujemy niepotrzebne odblaski z szyb czy powierzchni wody.

Dodatkowy uchwyt pionowy mieści dwa akumulatory lub aż osiem paluszków (AA). Pozwala wykonać większą liczbę zdjęć i poprawia wygodę kadrowania.
Dodatkowy uchwyt pionowy mieści dwa akumulatory lub aż osiem paluszków (AA). Pozwala wykonać większą liczbę zdjęć i poprawia wygodę kadrowania.

Więcej mocy

Dodatkowy akumulator (niekoniecznie firmowy) powinien być jednym z pierwszych zakupów, jakich dokonamy. Nie ma nic gorszego od sytuacji, w której chcemy zrobić zdjęcie, a aparat z powodu braku zasilania odmawia posłuszeństwa. Po drugie dodatkowe ogniwo znacznie zwiększa wygodę użytkowania – możemy filmować lub fotografować, korzystając z jednego akumulatora, podczas gdy drugi będzie w tym czasie ładowany.

Nawet prosty aparat warto nosić w ochronnym futerale. Ma on zwykle kieszonki, w których zmieścimy dodatkowe karty pamięci czy akumulator.
Nawet prosty aparat warto nosić w ochronnym futerale. Ma on zwykle kieszonki, w których zmieścimy dodatkowe karty pamięci czy akumulator.

Plecak czy torba

Plecaki zdają egzamin w przypadku dłuższych dystansów, natomiast torby fotograficzne zapewniają wygodniejszy dostęp do sprzętu. Co wybrać? Idealny jest kompromis w postaci plecaków fotograficznych na jedno ramię. Aby wyjąć kamerę lub aparat, nie trzeba ich zdejmować, za to nosi się je wygodnie na plecach.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News