O dziwo, w badaniu nie wyszczególniono szerzącej się na każdym kroku internetowej pornografii

Co Polaków drażni w Sieci?

Statystyka

Aż 98 procent respondentów badania zdecydowanie negatywnie oceniło zamieszczanie wirusów i programów szpiegujących w elektronicznej korespondencji i na stronach internetowych. Internauci nie akceptują również pojawiających się w sieci oszczerstw i pomówień wobec osób prywatnych (88 procent). Internauci potępiają także umieszczanie bądź rozsyłanie niesprawdzonych lub mylących informacji, dotyczących medycyny i leków (86 procent) oraz umieszczanie danych osobowych i zdjęć bez zgody zainteresowanych (85 procent).

Wielu respondentów za zdecydowanie negatywne zjawisko uznało zamieszczanie mogących wprowadzić w błąd informacji o produktach (75 procent), usługach oraz danych encyklopedycznych (66 procent). Aż 58 procent respondentów spotkało się z nieprawdziwymi informacjami na temat osób z show-biznesu i sportowców a 52 procent – na temat polityków.

Zachowania oceniane najbardziej negatywnie nie są jednak uważane za bardzo częste. Najczęściej spotykamy się z rozsyłaniem materiałów promocyjnych (88 procent), brakiem polskich znaków (68 procent), czy też błędami ortograficznymi i interpunkcyjnymi (63 procent). Z wirusami często ma do czynienia „jedynie” 39 procent respondentów.

Liderem w zestawieniu zjawisk uciążliwych (opracowanych na zasadzie iloczynu częstości występowania i budzenia negatywnych odczuć) są popularne „łańcuszki”, a tuż za nimi znajduje się umieszczanie w Internecie treści niezgodnie z zasadami polskiej ortografii i interpunkcji.

W badaniu wzięło udział 1004 respondentów, stanowiących reprezentatywną grupę polskich internautów. Celem badania było stworzenie obrazu aktywności online polskich internautów oraz zbadanie ich opinii, dotyczącej różnych zachowań w Sieci.

– Jako dostawcy internetu, zależy nam, aby jakość materiałów i zjawisk obecnych w internecie była jak najwyższa. Dlatego zdecydowaliśmy się przeprowadzić badanie, wskazujące negatywne zjawiska w Internecie i sygnalizujące, czego należy się wystrzegać nie tylko biernie, ale również czynnie. Warto się uczyć wzajemnego szacunku w Sieci i nie mnożyć nieprzyjemnych sytuacji – powiedziała Małgorzata Babik, dyrektor ds. PR w Netii.