Monitor objęty jest 5-letnią gwarancją producenta

EIZO FORIS – nowa linia monitorów japońskiego producenta

EIZO FORIS FX2431

Do tej pory marka Foris znana była tylko w Japonii. Przeprowadzane badania rynku potwierdziły wysoką lojalność konsumentów wobec marki EIZO – stąd decyzja o poszerzeniu oferty o linię Foris również poza granicami Kraju Kwitnącej Wiśni. Producent liczy, że umocni to pozycję EIZO wśród obecnych użytkowników, jak również pomoże zdobyć nowych klientów. I tak, FX2431 to pierwszy model z rodziny Foris, który pojawi się na rynkach światowych.

Monitor ten to połączenie eleganckiego wzornictwa, zaprojektowanego przez światowej sławy projektanta przemysłowego dr Kazuo Kawasaki, wysokiej jakości dźwięku ze stereofonicznych głośników oraz płynnego wyświetlania obrazu HD o rozdzielczości 1080/24p.

24,1″ FORIS FX 2431 posiada szereg złącz: dwa wejścia HDMI, do których można podłączyć takie urządzenia, jak odtwarzacz Blu-Ray, konsole do gier nowej generacji czy komputer. Ponadto, monitor ma wejścia Composite, component i S-Video, obsługujące sygnał z urządzeń audio-video takich, jak odtwarzacze DVD, tunery satelitarne czy konsole PlayStation Portable. Możliwe jest jednoczesne podłączenie do czterech komputerów PC wykorzystując wejścia DVI-D i D-Sub oraz HDMI. Nowa funkcja Auto USB Selection, umożliwia korzystanie z jednej klawiatury i myszy do obsługi dwóch komputerów podłączonych poprzez porty upsteam USB.

Entuzjaści gier wideo docenią w FORIS FX2431 nowy, unikalny tryb Portable. Pracując w nim można wykorzystać całą powierzchnię i naturalną rozdzielczość monitora podczas grania np. na konsoli PlayStation Portable. Przy połączeniu audio-video, elektronika monitora umożliwia dwukrotne powiększenie rozdzielczości sygnałów 480i/p (lub innych niskich rozdzielczości) bez żadnych zakłóceń. Dodatkowo, nowy tryb Real Image redukuje rozmycie pikseli i wyświetla obraz ze starych, 8-bitowych gier z dużą wyrazistością.

Tryb Thru redukuje powstawanie tak zw. efektu opóźnienia wejścia do około 1/60 sekundy. Odpowiada to tylko jednej klatce przy sygnale progressive i dwóm klatkom przy sygnale interlaced. Jest to szczególnie istotne dla graczy – dzięki temu mogą błyskawicznie ocenić sytuację, bez ryzyka wystąpienia niepożądanego opóźnienia w grach takich, jak np. Bayonetta firmy SEGA.

Dla miłośników kina domowego FORIS FX2431 oferuje wiele różnych funkcjonalności, dzięki którym uzyskuje się najbardziej realistyczny obraz filmu. Jedną z nich jest zdolność wyświetlania obrazu w trybie 1080/24p. Funkcja ta pozwala na odtwarzanie materiałów video z płyt Blu-Ray lub innego typu nośników bez efektu „drżenia” i bez powstawania artefaktów. Kolejną funkcją jest EIZO

ContrastEnhancer

, która automatycznie dopasowuje jasność, wzmocnienie oraz współczynnik gamma tak, aby w zbyt ciemnych lub zbyt jasnych obrazach doprowadzić ich wartości do poziomów idealnych. Podczas oglądania ruchomych obrazów daje to możliwość uzyskania dynamicznego kontrastu od 1 000:1 do 2 000:1, a w rezultacie bardziej nasyconą czerń i żywsze obrazy. Maksymalna jasność monitora wynosi 360cd/m2, a czas reakcji przy półtonach ­– 6 ms (szary do szarego).

Aby zwiększyć satysfakcję z użytkowania monitora i wyjść naprzeciw trendom ekologicznym monitor FORIS FX2431 posiada zestaw funkcji Eco View. Obejmują one takie narzędzia, jak EcoView Index, który wyświetla poziom oszczędności energii w korelacji z jasnością monitora oraz Auto EcoView, która wykorzystując umieszczony na przedniej części obudowy czujnik dostosowuje jasność do panujących warunków oświetleniowych oraz redukuje zużycie energii. Dodatkowo, monitor FORIS FX2431 nie pobiera energii, kiedy wyłączany jest za pomocą głównego przycisku zasilania – co sprawia, że jest bardziej ekonomiczny w użytkowaniu niż rozwiązania konkurencyjne.

Dodatkowe cechy:

 • pilot zdalnego sterowania z dostępem do wszelkich funkcji ekranowego menu OSD
 • tryb Picture-in-Picture umożliwia wyświetlanie dwóch obrazów z dwóch różnych źródeł jednocześnie, np. z komputera (okno główne) i ze sprzętu AV (dodatkowe okno). Przezroczystość
  i położenie okna z sygnałem z drugiego źródła mogą być regulowane za pomocą menu ekranowego.
 • sześć różnych trybów wyświetlania obrazu dla komputera: Text, Picture, Movie, Custom, Game
  i Auto Fine Contrast oraz pięć trybów dla wyświetlania obrazu z urządzeń Audio/Video: Standard, Cinema, Dynamic, Game i Custom
 • poszerzona gama barw – 96% przestrzeni barwnej Adobe RGB, dla odzwierciedlenia prawdziwego koloru, kiedy wyświetlane są zdjęcia cyfrowe zrobione aparatem z trybem AdobeRGB
 • wbudowane głośniki stereo o mocy 2W umieszczone w eleganckiej, wytrzymałej, cylindrycznej obudowie.
 • dostępny w dwóch kolorach obudów: czarnym i szarym
 • 5 lat gwarancji

Monitor FORIS FX2431 pojawi się na polskim rynku w sierpniu. Cena urządzenia nie jest jeszcze znana.