Dzięki nowej funkcji użytkownicy mogą lepiej poznać zależności między Ziemią a krążącym wokół nas Srebrnym Globem

Eksploruj Księżyc w Google Earth

Google Earth

Równo czterdzieści lat temu, 20 lipca 1969, cały świat patrzył, jak załoga Apollo 11 stawiała pierwsze kroki na powierzchni Księżyca. Aby uczcić to historyczne wydarzenie, Google udostępnił Księżyc w Google Earth — interaktywny, trójwymiarowy atlas Księżyca, który można oglądać w Google Earth 5.0.

Księżyc w Google Earth pozwala m.in. eksplorować wirtualny księżycowy krajobraz, udać się na wycieczkę z astronautami Buzzem Aldrinem (Apollo 11) i Jackiem Schmittem (Apollo 17), zapoznać się z najnowszymi projektami łazików biorących udział w konkursie Google Lunar X-PRIZE, oglądać panoramiczne zdjęcia wysokiej rozdzielczości oraz dotychczas niepublikowane filmy z powierzchni Księżyca. Główna mapa Księżyca w Google Earth wykorzystuje także topografię naturalnego satelity ziemi opracowaną na podstawie najświeższych danych zebranych przez misję Kaguya Japońskiej Agencji Kosmicznej JAXA i Narodowe Obserwatorium Astronomiczne Japonii NAOJ.

Oprócz obserwacji obrazów z satelity i ukształtowania terenu, Księżyc w Google Earth pozwala na wyświetlenie wybranych zdjęć satelitarnych, zdjęć pojazdów kosmicznych, misji Apollo (podróż w czasie do epoki załóg Apollo i miejsc ich lądowania), wycieczek z przewodnikiem, map historycznych oraz ludzkich artefaktów (informacje o sprzęcie badawczym itp.).

Aby eksplorować Księżyc w Google Earth, wystarczy otworzyć program Google Earth w wersji 5.0 i zmienić tryb „Ziemia” na „Księżyc” w górnym pasku narzędzi. Program Google Earth 5.0 dostępny jest pod tym adresem.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News