Chrome nie jest już tylko nazwą przeglądarki, ale również nowego systemu operacyjnego

Google zapowiada swój system operacyjny – Chrome OS!

Google Chrome OS

Szybkość, prostota i bezpieczeństwo – to trzy aspekty, nad którymi szczególnie skupia się Google, pracując nad swoim nowym systemem operacyjnym o nazwie Google Chrome OS. Platforma będzie skierowana do netbooków, zatem o krok wyżej niż popularny wśród smartfonów Android.

Nowy system będzie współpracował zarówno z układami a architekturze X86, jak i ARM. Posiadać ma znikomy interfejs użytkownika, natomiast zoptymalizowany ma być pod kątem przeglądania witryn internetowych. Oczywiście wraz z systemem otrzymamy przeglądarkę Chrome, która ma obsługiwać aplikacje internetowe. Google twierdzi, że Chrome OS będzie ładować się błyskawicznie.

– Google Chrome OS jest nowym projektem, oddzielonym od Androida – wyjaśnia Sundar Pichai, wiceprezydent ds. zarządzania produktem w firmie Google. – Android od samego początku był projektowany z myślą o wielu urządzeniach, począwszy od telefonów, a na netbookach skończywszy. Google Chrome OS natomiast został zaprojektowany dla osób, które swój wolny czas poświęcają surfowaniu w Sieci, jednak przeznaczony będzie zarówno dla małych netbooków, jak i pełnowymiarowych systemów desktopowych – dodaje.

Open-source’owy kod Chrome OS ma zostać udostępniony jeszcze w tym roku, natomiast sam system trafi do użytku w drugiej połowie 2010 roku. Szczerze mówiąc, nie możemy się doczekać.

Nowy system nie będzie miał jednak życia usłanego różami – tak przynajmniej uważa nasz spec od mobilnych zabawek, Konstanty Młynarczyk, który na swoim blogu wymienia 5 powodów, dla których Chrome OS nie podbije świata. Przynajmniej, nie od razu…