Laboratorium firmy Panda Security w sierpniu br. zanotowało 2000% wzrost liczby różnych wiadomości spam typu NDR, w porównaniu do liczby próbek wykrytych pomiędzy styczniem a czerwcem tego roku

Ilość spamu i zasięg botnetów osiągnęły w II kwartale rekordowy poziom

Badania dowodzą, że szkodliwe oprogramowanie uruchamiające się automatycznie stanowi znacznie większe zagrożenie niż "robak" Conficker.

Z opublikowanego przez firmę McAfee raportu na temat cyberzagrożeń w drugim kwartale 2009 r. wynika, że od marca ilość spamu zwiększyła się o 141%, co oznacza kontynuację najdłuższej w historii fali wzrostu liczby niechcianych e-maili. W raporcie podkreślono też znaczną ekspansję botnetów i zagrożenie w postaci szkodliwego oprogramowania uruchamiającego się automatycznie.

Cyberprzestępcy włączyli w botnety ponad 14 mln komputerów. Liczba ta jest o 16% wyższa niż wzrost odnotowany w poprzednim kwartale. Badanie potwierdziło też wcześniejsze prognozy firmy McAfee dotyczące spamu. Przewidywano w nich, że ilość spamu znacznie zwiększy się w wyniku wzrostu zasięgu botnetów i przekroczy poprzednie maksimum z października 2008 r., które odnotowano przed zamknięciem firmy McColo świadczącej usługi hostingu na potrzeby rozsyłania spamu.

Analitycy McAfee stwierdzili, że w ciągu 30 dni szkodliwe oprogramowanie uruchamiające się automatycznie zainfekowało ponad 27 mln plików. Oprogramowanie tego typu wykorzystuje funkcję automatycznego uruchamiania aplikacji w systemach Windows, a do jego aktywowania nie jest potrzebne kliknięcie użytkownika. Rozprzestrzenia się najczęściej za pośrednictwem przenośnych pamięci USB i innych urządzeń pamięci masowej. Tego typu kod jest obecnie najczęściej wykrywanym szkodliwym oprogramowaniem na świecie — przewyższa nawet czterokrotnie liczbę wykrytych ataków osławionego „robaka” Conficker.

– Niepokoi nas wzrost aktywności botnetów i ilości spamu, z jakim mieliśmy do czynienia w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Zagrożenia związane ze szkodliwym oprogramowaniem uruchamiającym się automatycznie wciąż rosną — powiedział Mike Gallagher, wiceprezes i dyrektor ds. technicznych laboratorium McAfee Avert Labs. – Coraz większy zakres tych infekcji przypomina o potencjalnych, poważnych szkodach, do jakich może doprowadzić brak zabezpieczeń komputerów w domach i przedsiębiorstwach – dodał.

Raport firmy McAfee na temat zagrożeń w II kwartale można znaleźć pod adresem: http://www.mcafee.com/us/local_content/reports/6623rpt_avert_threat_0709.pdf.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.