Flame okazał się bardzo groźny

Jak szkodniki grasują w Polsce

Malware

Zaprezentowana po lewej mapa Polski prezentuje województwa obarczone największą liczbą zainfekowanych miast. Kolory wskazują skalę zarażeń na danym obszarze. Kolor zielony oznacza, że żadne miasto z danego województwa nie znalazło się w Top 10 zainfekowanych miast. Kolor żółty jest odpowiednikiem jednego miasta z listy. Jeżeli w danym województwie znalazły się przynajmniej dwa miasta z zestawienia, zostało ono oznaczone na czerwono.

Zajmujący pierwsze miejsce wśród szkodników AdWare.Win32.MyWay.j jest specyficznym szkodnikiem. Ujawnia się głównie poprzez irytujące i nachalne reklamy. Nie dokonuje wprawdzie żadnych zmian w plikach znajdujących się na komputerze, jednak zbiera informacje o systemie i użytkowniku.

Ciekawostką jest miejsce zajmowane przez robaka Kido (znanego także jako Conficker), który przez cały czas jest na topie najpopularniejszych szkodników na świecie. W Polsce zajmuje on szóstą pozycję. Duże znaczenie ma tutaj fakt, że Kido potrafi rozprzestrzeniać się nie tylko poprzez Internet, ale także przez pamięci przenośne. Dzięki temu jeden zarażony komputer np. w kawiarence internetowej powoduje infekcje kolejnych maszyn, do których zostanie podłączony np. pendrive z Kido.

Trojan-Spy.Win32.Zbot.gen znajdujący się na ósmym miejscu jest bardzo sprytnym szkodnikiem, szukającym w systemie luk oraz innych błędów w zabezpieczeniach. Jego aktywność polega głównie na zbieraniu informacji o użytkowniku, takich jak loginy i hasła czy numery kart kredytowych. Szkodnik przechwytuje także znaki wprowadzane przy użyciu klawiatury. Dodatkowo Zbot próbuje ściągać inne szkodliwe programy, w tym trojany udające oprogramowanie antywirusowe, zachęcające do zakupu licencji niezbędnej do wyleczenia systemu.

Raport przygotowała firma Kaspersky Lab.