ShadowExplorer umożliwia korzystanie z kopii ukrytych również w Vista Home, co pozwala na łatwe przywrócenie poprzednich wersji plików.

Korzystamy z zabezpieczenia plików również w wersji Home

Wszystkie wersje Visty robią kopie ukryte plików i zawartości folderów. W edycjach Business i Ulitmate polecenie »Przywróć poprzednie wersje« w menu kontekstowym danego pliku czy folderu pozwala na szybki dostęp do jego poprzedniej treści. Niestety, tej możliwości pozbawiona jest wersja Home.

Również Vista w wersji Home przynajmniej raz dziennie tworzy ukryte kopie, które zajmują dużo miejsca na dysku. Program ShadowExplorer kładzie kres temu marnotrawstwu, umożliwiając użytkownikowi dostęp do nich również w wersji Home. Dzięki temu można używać kopii ukrytych zgodnie z ich przeznaczeniem, a mianowicie jako archiwum starszych wersji plików.

Narzędzie uruchomimy bezpośrednio po instalacji. W przypadku zarządzania kontami użytkowników musimy zgodzić się na wymagane prawa administratora. Jeśli jednak nie wyświetli się odpowiednie zapytanie, to prawym przyciskiem myszy klikamy ikonę programu lub jego wpis w menu Start i uruchamiamy go za pomocą kontekstowego polecenia »Uruchom jako administrator«. Po starcie programu w oknie konfiguracji na podstawie danych czasowych wybieramy napęd i punkt odtwarzania. Podobnie jak Eksplorator Windows, narzędzie prezentuje teraz strukturę folderów i zawarte w nich pliki kopii ukrytych. Przechodzimy do szukanego pliku, możemy też przejść do innego punktu odtwarzania. ShadowExplorer zaktualizuje wyświetlany obraz i pozostanie w tym samym miejscu struktury. Można teraz przejrzeć zawartość ukrytej kopii i poszukać potrzebnej wersji pliku.

W celu skopiowania klikamy prawym przyciskiem myszy wybrany plik i wybieramy polecenie kontekstowe »Eksport«. Przechodzimy do właściwego folderu i zatwierdzamy zmiany, klikając »OK«. By móc od razu zastąpić aktualny plik, musimy przedtem zatwierdzić komunikat z ostrzeżeniem, klikając »Tak«.

Wskazówka

Korzystając z ukrytych kopii, pamiętajmy, że nie są one alternatywą dla normalnego backupu. Ponieważ dane zapisywane są na tym samym dysku co pliki oryginalne, w razie awarii napędu zostaną stracone. ShadowExplorer funkcjonuje również w wersjach Visty Business i Ulti-mate. Dla użytkownika istotny jest w tym przypadku większy komfort obsługi w porównaniu z narzędziem systemowym.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.