Mandaty za posiadanie nawigacji GPS!

Przejechałem w ostatnich dniach ponad 2000 km po polskich drogach. Zazwyczaj ignorowałem wskazówki nawigacji GPS, bo niestety nie uwzględnia ona ani nowych dróg (które powoli, ale jednak się pojawiają), ani dokuczliwych remontów. Nie spodziewałem się natomiast, że za posiadanie GPS-u można dostać mandat!!!

Jak donosi RMF FM, w tym roku policja sprawdza w trakcie kontroli drogowych… legalność oprogramowania zainstalowanego w urządzeniach nawigacyjnych wykorzystywanych w samochodach! Dla pewności kierowca powinien mieć przy sobie… dowód potwierdzający, że wykorzystywany system nawigacji jest legalny. Ja oczywiście nie wożę ze sobą dokumentów zakupu GPS-a, bo to kompletny absurd. Nie wiem, na ile policja jest restrykcyjna, bo na szczęście nie spotkała mnie żadna kontrola. Według reportera radia, patrol dokonuje rutynowej kontroli urządzenia nawigacyjnego, a gdy wzbudzi ono podejrzenie – GPS jest rekwirowany, by ocenili go policyjni eksperci. Nie, nie jest to bynajmniej wiadomość z 1 kwietnia. Potwierdza to wypowiadający się dla RMF FM policjant. Za posługiwanie się nielegalnym oprogramowaniem – niezależnie, czy w komputerze, czy innym urządzeniu – grozi nawet kara więzienia.

Warto przy tym pamiętać, że zatrzymywanie komputerów, w których prawdopodobnie jest nielegalne oprogramowanie, praktykowane jest już m.in. na lotniskach w USA. Ciekawe, kiedy pojawi się kontrolowanie legalności oprogramowania zainstalowanego w komórkach? Patrolom policyjnym polecam kontrolowanie plażowiczów – większość z nich ma ze sobą jedynie strój kąpielowy i właśnie komórkę…

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.