Microsoft Bing będzie walczyć o rynek z gigantem tego segmentu - wyszukiwarką Google'a

Microsoft i Yahoo wreszcie podpisały 10-letnią umowę!

Firmy Microsoft i Yahoo wreszcie doszły do porozumienia, podpisując 10-letnią umowę, na mocy której gigant z Redmond będzie mógł zintegrować wyszukiwarkę Yahoo! ze swoją platformą Bing.

Historia tego niezwykle burzliwego związku sięga 2007 roku, kiedy to rozpoczęto rozmowy w sprawie ewentualnego przejęcia. Teraz zarówno dyrektor generalny Yahoo, Carol Bartz, jak i CEO Microsoftu, Steve Ballmer, potwierdzają podpisanie 10-letniej umowy, na mocy której firma z Redmond będzie mogła zintegrować technologię Yahoo w swojej wyszukiwarce Bing.

Oczywiście w ten sposób znacznie zwiększy się udział nowego produktu Microsoftu w rynku amerykańskim, który teraz ma wynosić około 30 procent, i pozwoli skutecznie rywalizować z wyszukiwarką Google’a, kontrolującą aktualnie około 65 procent rynku. W czerwcu 2009 roku Yahoo! posiadało 19,6-procentowy udział w rynku, natomiast wyszukiwarka Bing – zaledwie 8,4-procentowy.

Porozumienie będzie mieć swoje odbicie również w zarobkach obu firm. Dla Microsoftu zwiększony udział w rynku wyszukiwarek oznacza znacznie wyższe dochody z reklam, natomiast Yahoo ma zagwarantowany wzrost corocznego dochodu operacyjnego o około 500 milionów dolarów.

Bezpośredniej zapłaty za przejęcie nie będzie, a przypomnijmy, że w zeszłym roku Microsoft oferował aż 47,5 miliarda dolarów za podpisanie umowy z Yahoo. Firma z Sunnyvale jednak odrzuciła tę ofertę.

Umowa dotyczy jednak wyłącznie segmentu wyszukiwarek – reszta usług, jak e-mail, komunikatory internetowe czy wyświetlanie reklam, nie jest częścią kontraktu.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.