Motorola w hołdzie misji Apollo 11

40 lat po pierwszym lądowaniu na Księżycu, Motorola wspomina jeden z najważniejszych momentów w historii komunikacji kolekcjonerską edycją swojej flagowej komórki.

Aby uczcić swój wkład w kosmiczny wyścig, Motorola wprowadza na rynek ekskluzywny model telefonu AURA Celestial.  Pierwszy egzemplarz przekazany zostanie Neilowi Armstrong’owi. Telefon został wyposażony w wiele oryginalnych multimedialnych materiałów NASA m.in. video reportaż z lądowania na Księżycu, pliki dźwiękowe, w tym między innymi takie nieśmiertelne zdanie wypowiadane przez astronautów jak

„Orzeł wylądował”.

Motorola AURA Celestial będzie dostępna w sprzedaży od początku lipca 2009 do końca roku 2009 w wybranych punktach sprzedaży.

20 lipca 1969 roku ludzkość była świadkiem tworzenia się historii. Przekaźnik radiowy zamontowany na pokładzie statku kosmicznego Apollo 11 pozwolił ponad 500 milionom osób zobaczyć pierwsze kroki stawiane przez człowieka na Księżycu i usłyszeć słowa wypowiedziane przez astronautów.

Wyprodukowane przez Motorolę radiowe urządzenie nadawczo-odbiorcze było  jedynym łącznikiem załogi z Ziemią. Jeżeli urządzenie by zawiodło, astronauci nie mieliby jak komunikować się i nagrać tego historycznego wydarzenia, a co za tym idzie nie istniałby żaden dowód na to, że misja Apollo 11 naprawdę zakończyła się sukcesem.

Motorola dostarczyła załodze dwa najważniejsze urządzenia komunikacyjne, które   wykorzystano w trakcie misji kosmicznej.

  • Przekaźnik S-band umieszczony na Statku Dowodzenia Apollo umożliwił członkom załogi komunikację z odległości ponad 30 000 mil od Ziemi, używając przy tym zaledwie 35 Watów, czyli mniejszej ilości energii niż standardowa żarówka wykorzystywana w domach w roku 1969. Oprócz przekazywania i odbierania komunikatów głosowych, transponder transmitował także sygnały telewizyjne oraz dane naukowe.
  • Urządzenie nadawczo-odbiorcze S-band zainstalowane w Module Księżycowym umożliwiło przekazanie na Ziemię głosów załogi oraz obrazów przedstawiających pierwsze kroki człowieka na Księżycu.
  • Kolejne urządzenie, specjalna antena radiowa skonstruowana przez Motorolę, zainstalowana w plecakach będących częścią kombinezonów astronautów, pozwoliła zapisać wszystkie spośród 31 270 słów wypowiedzianych przez człowieka na Księżycu. Znajdowało się wśród nich również słynne zdanie: „To jest mały krok dla człowieka, ale ogromny skok dla ludzkości„.

Dodatkowo Motorola wyprodukowała 11 innych specjalistycznych przekaźników elektronicznych i urządzeń komunikacyjnych używanych w kosmosie, a także naziemny nadajnik oraz urządzenia kontrolne dla tej historycznej misji.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.