Nowa platforma Intela

Procesory Core i7 znalazły się na najwyższych miejscach naszego rankingu. Liczne funkcje nowego procesora wymagają jednak zastosowania nowych płyt głównych. Dlatego przyjrzeliśmy się płytom z gniazdem LGA1366.

Jak zwykle w przypadku wchodzenia na rynek nowych technologii, ceny procesorów i płyt głównych są wysokie. Pod koniec roku mają zadebiutować przyjaźniejsze dla portfela wersje układów Nehalem, oznaczone jako i5. Jeśli jednak zależy nam na bezkonkurencyjnych osiągach, najlepszym wyborem będzie duet złożony z procesora Intel i7 oraz odpowiedniej płyty głównej wyposażonej w chipset X58.

Wydajność: Zupełnie nowy wymiar

Sprzedawane obecnie modele układów z rodziny i7 oraz obsługujących je płyt głównych są adresowane głównie do komputerowych entuzjastów. Ceny dochodzą nawet do 1400 zł za płytę i aż do 4000 zł za procesor. Z drugiej strony już dziś można zbudować komputer oparty na nowej platformie za ok. 4000 zł. To inwestycja w niespotykaną dotąd wydajność – wszystkie badane płyty uzyskały wysokie wyniki w programach testujących. Najszybszy jest oczywiście zwycięski model Gigabyte GA-EX58-Extreme, jednak nawet najwolniejsza w teście płyta EVGA X58 SLI ustępuje mu pod względem wydajności jedynie o 5 proc.

Płyta GA-EX58-Extreme jako jedyna w teście komunikuje się z zastosowanymi modułami pamięci operacyjnej DDR3 (Corsair 1600 MHz) z bardzo wysoką częstotliwością 1890 MHz. Modele Foxconn Bloodrage i DFI LanParty osiągają 1330 MHz, natomiast pozostałe płyty rozczarowują: częstotliwość taktowania pamięci wynosząca 1080 MHz to zbyt mało.

Wyposażenie: Drogi luksus

W sklepie nie znajdziemy płyty głównej kompatybilnej z procesorami i7, którą można byłoby określić mianem taniej. Za ciężkie pieniądze dostajemy jednak bogate wyposażenie. Dodatkowe funkcje są dla producentów sposobem na pozostawienie konkurencji w tyle, dlatego na płytach znajdziemy mnóstwo złączy lub zintegrowane karty dźwiękowe i graficzne. Niestety, każdy dodatek podnosi koszty produkcji – świetnie wyposażona płyta MSI Eclipse Plus nie jest co prawda najdroższa, ale cenę ponad 1300 zł trudno uznać za okazyjną.

Sprawdź ranking płyt głównych z gniazdem LGA1366 dla procesorów Core i7.

Intel Core i7: Nowości
  • Kontroler pamięci RAM
    W odróżnieniu od poprzedników, za to tak samo jak w chipach AMD, procesory z serii i7 mają wbudowany kontroler pamięci. Integracja kontrolera pamięci z procesorem zapewnia większą szerokość pasma i wyższą szybkość komunikacji.
  • Trójkanałowa pamięć RAM
    Nowe rozwiązanie to wynik równoległego połączenia trzech kości RAM. W systemach opartych na procesorach Core i7 nie dziwi więc zastosowanie 3, 6 czy nawet 12 GB pamięci operacyjnej.
  • Turbo Boost
    Jeżeli program nie wykorzystuje wszystkich rdzeni procesora, są one zupełnie odłączane i przechodzą w tryb głębokiego uśpienia. Uwolniony potencjał jest wykorzystywany przez aktywne rdzenie, które są automatycznie przetaktowywane nawet o 10 proc.
Podsumowanie:

Choć każda z testowanych płyt sprawdzi się, we wszystkich kategoriach wygrywa model GA-EX58-Extreme, kosztujący około 1150 zł. Niewiele gorsze parametry i co za tym idzie niższą o 300 zł cenę ma GA-EX58-UD4P. Producentem obu tych płyt jest Gigabyte.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.