Nowe pomysły na zdjęcia makro

Z otaczającego nas mikroświata wybraliśmy trzy motywy, które nadają się do fotografowania w plenerze oraz w domu, niezależnie od pogody. Potrzebne będzie ministudio fotograficzne, które każdy może stworzyć w domu na kuchennym stole – nawet bez zestawu z lampą błyskową.

Witajcie w świecie małych rzeczy! Świecie szczegółów, których na co dzień nie zauważamy. To zupełnie inny rodzaj zdjęć, przy robieniu których fotograf musi się naprawdę mocno zaangażować. Mimo to makrofotografia nie ma w sobie nic elitarnego. Wręcz przeciwnie, każdy może robić zdjęcia makro. Nie potrzeba do tego żadnych modeli czy długich przygotowań. Na dodatek dzięki trybowi makro nawet tanie aparaty kompaktowe, ze swoimi szczególnie krótkimi minimalnymi dystansami ustawiania ostrości, dobrze nadają się do tego celu. Według statystyk większość fotografów robi zdjęcia makro owadów i kwiatów, a przecież istnieje wiele innych obiektów mikroświata czekających na odkrycie.

Proste sposoby na doskonałe zdjęcia

Dla czytelników CHIP-a opracowaliśmy kilka fotograficznych scenariuszy, które można zrealizować nawet w takim atelier, jakie każdy może zorganizować we własnym domu na kuchennym stole – i to bez zestawu z lampą błyskową. Wazon lub małe akwarium wystarczą do przygotowania imponującej aranżacji. Na następnych stronach prezentujemy kilkanaście zdjęć zrobionych przez uczestników warsztatów fotograficznych i szczegółowo omawiamy, jak zostały stworzone.

Makrofotografia w praktyce:


Urok egzotyki – Przyprawy nie tylko łechcą powonienie i wzbogacają każdą potrawę, również ich kolory i kształty stanowią ucztę dla oka. Ponieważ ani zapachu, ani smaku nie da się uchwycić na zdjęciach, potrzebna jest w tym przypadku pomysłowość.

Przepyszna pokusa – Do fotografowania powinniśmy wybrać świeże, nieuszkodzone owoce. Są różne możliwości zaaranżowania owoców – pokrój je na kawałki, skomponuj w koszyku różnorodny zestaw, spróbuj „złapać” je w ruchu.

Kwiatowe sekrety – Czy to w domu w wazonie, w doniczce na parapecie okiennym czy po prostu gdzieś w naturze, kwiaty są bardzo popularnym tematem zdjęć. Jednak, szczególnie te w wazonie, szybko tracą swoje piękno. Nie ma nic lepszego niż uchwycenie aparatem fotograficznym różnorodności pięknych kwiatów.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.