Prawidłowe rozjaśnianie cieni

Fotoporada miesiąca 7/2009

Problem

Widoczna u góry fotografia charakteryzuje się bardzo dużymi różnicami naświetlenia pomiędzy obszarami światła i cienia. Wiele aparatów cyfrowych nie jest w stanie poradzić sobie

z takimi różnicami oświetlenia W takich przypadkach albo obszary światła są naświetlone poprawnie, a cienie toną w mroku, albo cienie mają jeszcze wyraźny rysunek, ale światła są zupełnie białe. W naszym przykładzie problemem jest to, że oczy goryla znalazły się w cieniu. Również kadrowanie jest nie najszczęśliwsze, gdyż za głową znalazło się wiele szczegółów, które – jeśli chodzi o wymowę fotografii – nie mają znaczenia.

Fotografuj inaczej

Niezależnie od tego, czy fotografujemy osobę czy zwierzę, podczas komponowania kadru powinniśmy pamiętać, by pozostawić więcej miejsca po stronie, w którą zwrócony jest wzrok modela. Inna ważna zasada mówi, że oczy nie powinny być umieszczone pośrodku kadru, tylko lekko przesunięte w górną jedną trzecią obrazka. Ciaśniejsze kadrowanie przyczyni się do wzmocnienia wymowy zdjęcia, gdyż niepotrzebne szczegóły tła nie będą rozpraszać uwagi.

Poprawki na komputerze

Fotografię można znacznie poprawić na komputerze, dzięki temu że cienie, zbyt ciemne na oryginale, zawierają jeszcze wystarczająco dużo informacji, które możemy wydobyć za pomocą edytora zdjęć. W Photoshopie najlepiej będzie użyć do tego funkcji »Cień/Podświetlenie«, znajdującej się w menu »Obraz | Dopasowanie«. Ale uwaga: nie cały obszar zdjęcia ma podlegać edycji – chodzi nam tylko o rozjaśnienie obszaru oczu. Dlatego też najpierw, korzystając z polecenia »Warstwa | Powiel warstwę«, utworzymy nową warstwę, będącą kopią tła. Wciskając klawisz [D], ustalamy czarny jako kolor narzędzia, i przytrzymując wciśnięty [Alt], kliknięciem ikony w palecie warstw dodajemy do warstwy czarną maskę. Kolor narzędzia automatycznie zmieni się na biały. Wybieramy miękki pędzel i malujemy nim obszar oczu. Teraz dopiero w okienku »Cień/Podświetlenie« za pomocą suwaków »Wartość«, »Szerokość tonalna« oraz »Promień« rozjaśniamy cienie. Ponadto wykorzystując polecenie »Filtry | Wyostrzanie | Maska wyostrzająca«, możemy jeszcze poprawić ostrość.