Projektor LED full HD dla koneserów kina domowego

W sierpniu na polski rynek trafi ekologiczny projektor do kina domowego full HD, wykonany w technologii LED. Jest to produkt, według zapewnień, przeznaczony dla wymagających kinomanów.

W projektorze H9080FD wyeliminowano tradycyjną lampę projekcyjną i zastąpiono ją trzema diodami LED, współpracującymi z układem wyświetlania obrazu DMD firmy Texas Instruments. Eliminacja tradycyjnej lampy projekcyjnej umożliwiła:

 • pozbycie się tzw. efektu tęczy znanego z tradycyjnych projektorów DLP
 • uzyskanie kontrastu – 100 000:1
 • przedłużenie żywotności systemu do 20 000 godzin pracy
 • obniżenie zużycia energii – max. pobór mocy to 175W – to ok. 30-40% mniej niż tradycyjne projektory. W trybie czuwania (Standby) urządzenie zużywa mniej niż 1W.
 • obniżenie emisji ciepła
 • możliwość natychmiastowego wyłączenia – diody nie potrzebują chłodzenia po zakończeniu pracy
 • zwiększenie przestrzeni kolorów (gamut) o 25% w porównaniu do standardu NTSC i o 77% w porównaniu do Rec. 709 (HDTV)
 • szczelne zamknięcie całego układu optycznego – projektor nie wymaga filtrów i jest całkowicie bezobsługowy, co ułatwia eksploatację i obniża jej koszty

Źródłem światła w Vivitek H9080FD są 3 diody RGB LED (czerwona, zielona, niebieska) – wykorzystujące technologię PhlatLight, zaprojektowaną w Luminus Technologies – umożliwiające uzyskanie obrazu o jasności 800 ANSI lumenów przy rozdzielczości 1 920 x 1 080 pikseli (Full-HD 1080p). Pracą diod LED zarządza sterownik OSRAM REPCUR F9030A, który jest w stanie włączyć lub wyłączyć każdą diodę w czasie 1 mikrosekundy. Oznacza to, że system może wykonać 500 000 cykli (on/off) na sekundę. Jest to ponad 20x szybciej niż najwydajniejsze systemy DLP.

Światło z diod LED kierowane jest na układ DMD sterowany przez system DSP firmy Texas Instruments, a stamtąd bezpośrednio do obiektywu i na ekran. Wyeliminowano w ten sposób „wąskie gardło” technologii DLP jakim jest koło kolorów, które powoduje tzw. efekt tęczy w tradycyjnych projektorach DLP. Zastosowany system oświetlenia LED charakteryzuje również wysoki poziom polaryzacji światła, co w połączeniu z możliwością całkowitego wyłączenia każdej diody, pozwoliło na uzyskanie kontrastu na poziomie 100 000:1. Zarządzanie głębią czerni wspomaga dodatkowo system Dynamic Iris (dynamicznej przysłony), pozwalający na uzyskanie wyjątkowej głębi czerni w ciemnych scenach. Brak tradycyjnej lampy oznacza również możliwość natychmiastowego włączenia i wyłączenia urządzenia bez uciążliwego oczekiwania na rozgrzanie lub schłodzenie włókna lampy.

Zastąpienie tradycyjnej lampy diodami LED obniża zużycie energii w trakcie eksploatacji. Dodatkowo, długa żywotność diod powoduje zmniejszenie zużycia energii w porównaniu do potrzebnej do produkcji lamp, stosowanych w tradycyjnych projektorach. Brak konieczności wymiany lampy (diod LED) to także mniejsze koszty utylizacji zużytych komponentów. Zamknięty układ optyczny oznacza mniej odpadów w postaci zużytych filtrów. Dodatkowo, w produkcji projektora wykorzystywane są komponenty zgodne z dyrektywą RoHS, co oznacza m.in. eliminację ołowiu z lutu używanego do montażu elementów elektronicznych oraz ze szkła, z którego wykonane są obiektywy. Papier i tektura wykorzystywana w opakowaniach i instrukcjach obsługi produkowane są z makulatury.

Żywotność 20 000 godzin, kontrast 100 000:1, poziom szumów wentylatora 25 dB. Sugerowana cena detaliczna 59 999 zł (z VAT), gwarancja 36 miesięcy na projektor i diody LED (bez limitu godzin). Wyłącznym dystrybutorem produktów Vivitek  w Polsce jest firma ViDiS Sp. z o.o.

Dodatkowe ważne cechy  Vivitek H9080FD:

 • 2 wejścia HDMI (1.3)
 • 2 wejścia Component, 1xBNC, 1xVGA, 1xS-Video
 • 2 wyjścia ScreenTrigger
 • wejście RS232 umożliwiające sterowanie oraz upgrade firmware
 • podświetlany pilot zdalnego sterowania
 • polskie menu ekranowe
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.