Wygodne powiększanie części pulpitu za pomocą lupy

Windows XP, Vista

Program Magical Glass sprosta naszym wymaganiom: powiększany obszar obejmuje strefę wokół kursora i porusza się razem z nim. Ponadto za pomocą licznych opcji możemy dopasować działanie narzędzia do każdej sytuacji. Magical Glass pobierzemy za darmo ze strony: freestone-group.com/magg.htm. Aby zainstalować program, należy uruchomić plik MagicalGlassSetup.exe«. W oknie konfiguracji odznaczmy opcję »Automatic start«, aby lupa nie włączała się razem z systemem operacyjnym.

Po uruchomieniu aplikacji znajdziemy jej ikonę w Zasobniku systemowym. Obsługujemy go za pomocą skrótów klawiszowych. Przed rozpoczęciem korzystania z lupy możemy dopasować niektóre ustawienia do naszych potrzeb – w tym celu klikamy ikonę programu prawym przyciskiem myszy i wybieramy polecenie »Settings«. W ramce »Magnifier size« określimy wielkość lupy i stopień powiększenia. Mamy do dyspozycji kilka standardowych prostokątnych kształtów, ale możemy też sami podać oba wymiary. Suwak »Zoom« służy do ustawiania mocy wirtualnej soczewki. W lewej części okna znajdziemy listę skrótów klawiszowych, które również można zmienić.

Domyślnie włączamy i wyłączamy lupę za pomocą kombinacji [Ctrl] + [Alt] + [Q].  Szybką zmianę parametrów lupy ułatwiają wygodne skróty klawiszowe – na przykład kombinacje [Ctrl] + [Alt] + [8] i [Ctrl] + [Alt] + [2] umożliwiają stopniowe zwiększanie siły lupy aż do osiągnięcia efektu mikroskopu.