Wyróżnienie za pomocą specjalnej ikony pozwoli nam szybko rozpoznać, który folder lub klucz właśnie oglądamy.

Wyróżnianie otwartych folderów w Eksploratorze i edytorze Rejestru

W Windows XP od razu widać, który folder lub klucz Rejestru jest aktualnie otwarty – jest on wyróżniony na liście specjalną ikoną i ramką. Natomiast w edytorze Rejestru Visty w ogóle nie widać różnicy między aktywnymi i nieaktywnymi elementami. By zatem wiedzieć, jaki klucz właśnie oglądamy, musimy ciągle mieć na oku pasek stanu.

Windows nie umożliwia, niestety, zmiany sposobu wyświetlania folderów, ale każdemu stanowi katalogu możemy przypisać inny symbol z pakietu ikon powłoki systemowej. Dzięki temu otwarte katalogi czy klucze będą oznaczane inną ikoną niż reszta elementów na liście.

W okno »Uruchom« w menu »Start« wpisujemy komendę »regedit« i wciskamy przycisk [Enter]. Zatwierdzamy komunikat kontroli kont użytkownika, klikając »Uruchom«. W oknie edytora Rejestru znajdujemy klucz »HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindowsCurrentVersionExplorer« i otwieramy podklucz »Shell Icons« lub tworzymy go za pomocą polecenia »Edycja | Nowy | Klucz«. W tym kluczu, wykorzystując menu »Edycja | Nowy | Wartość ciągu«, umieszczamy nowy element »4«, przy czym czwórka nie jest jego wartością, ale nazwą odnoszącą się w systemie do ikony otwartego katalogu. Następnie dwukrotnym kliknięciem otwieramy utworzony ciąg liczbowy i jako »Wartość« wprowadzamy na przykład »shell32.dll,-173«, po czym potwierdzamy zmianę przyciskiem »OK« i zamykamy edytor Rejestru.

Kiedy następnym razem otworzymy okno Eksploratora lub edytora Rejestru, aktywny katalog będzie wyróżniony ikoną z niewielką gwiazdką. Aby pozycja jeszcze bardziej rzucała się w oczy, wykorzystajmy na przykład ikonę »imageres.dll,-115« lub »shell32.dll,-290« o charakterystycznym kolorze. Generalnie można użyć dowolnego symbolu z pliku ICO lub DLL. Numer we wpisywanej wartości wskazuje, która z ikon zawartych w bibliotece DLL ma być wykorzystana.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.