Wyróżnienie za pomocą specjalnej ikony pozwoli nam szybko rozpoznać, który folder lub klucz właśnie oglądamy.

Wyróżnianie otwartych folderów w Eksploratorze i edytorze Rejestru

Windows Vista

Windows nie umożliwia, niestety, zmiany sposobu wyświetlania folderów, ale każdemu stanowi katalogu możemy przypisać inny symbol z pakietu ikon powłoki systemowej. Dzięki temu otwarte katalogi czy klucze będą oznaczane inną ikoną niż reszta elementów na liście.

W okno »Uruchom« w menu »Start« wpisujemy komendę »regedit« i wciskamy przycisk [Enter]. Zatwierdzamy komunikat kontroli kont użytkownika, klikając »Uruchom«. W oknie edytora Rejestru znajdujemy klucz »HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindowsCurrentVersionExplorer« i otwieramy podklucz »Shell Icons« lub tworzymy go za pomocą polecenia »Edycja | Nowy | Klucz«. W tym kluczu, wykorzystując menu »Edycja | Nowy | Wartość ciągu«, umieszczamy nowy element »4«, przy czym czwórka nie jest jego wartością, ale nazwą odnoszącą się w systemie do ikony otwartego katalogu. Następnie dwukrotnym kliknięciem otwieramy utworzony ciąg liczbowy i jako »Wartość« wprowadzamy na przykład »shell32.dll,-173«, po czym potwierdzamy zmianę przyciskiem »OK« i zamykamy edytor Rejestru.

Kiedy następnym razem otworzymy okno Eksploratora lub edytora Rejestru, aktywny katalog będzie wyróżniony ikoną z niewielką gwiazdką. Aby pozycja jeszcze bardziej rzucała się w oczy, wykorzystajmy na przykład ikonę »imageres.dll,-115« lub »shell32.dll,-290« o charakterystycznym kolorze. Generalnie można użyć dowolnego symbolu z pliku ICO lub DLL. Numer we wpisywanej wartości wskazuje, która z ikon zawartych w bibliotece DLL ma być wykorzystana.